Sąd Rejonowy w Biskupcu postanowieniem z dnia 19 lutego 2020 r. oddalił wnioski pary z Biskupca o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.
– Sąd Rejonowy w Biskupcu przeprowadził w powyższej sprawie bardzo szerokie postępowanie w postaci przesłuchania licznych świadków, wysłuchania stron, zlecenia wywiadów środowiskowych oraz dwóch opinii psychiatryczno-psychologicznych. Do postępowania zostały dołączone również akta sprawy karnej dotyczącej mężczyzny – informuje sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Sąd Rejonowy w Biskupcu w dniu 19 lutego 2020 r. zakończył postępowanie w tej sprawie, wydając postanowienie, którym oddalił wnioski pary o zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego.
– W ocenie sądu sporządzone w tej sprawie opinie psychiatryczno-psychologiczne jednoznacznie wskazują, że są wątpliwości, co do zdolności spełniania przez wnioskodawców funkcji małżeńskich i rodzicielskich. U obojga wnioskodawców biegli stwierdzili upośledzenie intelektualne w stopniu lekkim. Obniżona sprawność umysłowa oraz zaburzenia ruchowe wnioskodawczyni powodują, że potrzebuje ona pomocy i wsparcia w swoim funkcjonowaniu. Narzeczony jest dla niej wsparciem w miarę własnych możliwości, ale także posiada ograniczenia związane z chorobą somatyczną i niepełnosprawnością intelektualną. Zatem brak pewności, czy wsparcie partnera byłoby wystarczające i dałoby gwarancję bezpieczeństwa dla przyszłego potomstwa – dodaje Olgierd Dąbrowski-Żegalski.
Sąd nie tylko w tym widzi zagrożenie dla trwałości małżeństwa i bezpieczeństwa przyszłego potomstwa wnioskodawców. Na rozstrzygnięcie sprawy wpływ miały także nowe okoliczności w postaci zeznań pracowników Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Biskupcu. Z zeznań tych świadków wynika m.in., że wnioskodawca ma pretensje do narzeczonej, że jest obciążany pracami domowymi w zbyt dużym stopniu, ma zbyt wiele obowiązków w tym związku i czuje się zmęczony. W ocenie sądu zeznania tych świadków są spójne i nie wynikają z chęci postawienia stron w złym świetle.
“W powyższej sprawie nie można tracić z pola widzenia okoliczności o charakterze obyczajowym, będącej w przeszłości przedmiotem postępowania karnego, przy czym w sprawie tej doszło do zatarcia skazania wobec wnioskodawcy” – czytamy w komunikacie Sądu Okręgowego w Olsztynie,
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS