A A+ A++

19.02.2020r. 09:53

Jak informuje Gaz-System, w związku z wymogami prawa energetycznego, spółka przystąpiła we współpracy z EuRoPol Gazem do opracowania Krajowego Dziesięcioletniego Planu Rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na paliwa gazowe dla Systemu Gazociągów Tranzytowych (SGT) na lata 2021-2030 z uwzględnieniem działań na rok 2020 r.

Jak czytamy w dokumencie, podstawowym celem Planu Rozwoju SGT jest zapewnienie bezpieczeństwa, ciągłości, niezawodności i optymalizacji przesyłu gazu przy minimalizacji kosztów usługi transportowej oraz założonym efekcie przesyłania ilości gazu dostarczonych przez klientów gaz-Systemu zgodnie z udostępnionymi zdolnościami przesyłowymi SGT.

Plan Rozwoju SGT zakłada utrzymanie istniejących zdolności przesyłowych SGT na kierunkach wschód – zachód oraz zachód – wschód poprzez inwestycje odtworzeniowe i niezbędne prace modernizacyjne.

Z dokumentu wynika, że Operator Systemu Gazociągów Tranzytowych, którą to rolę pełni Gaz-System, zamierza uruchomić w 2020 roku prace obejmujące fazę przedprojektową i projektową dla zadań inwestycyjnych zwiększających w przyszłości możliwość wykorzystania infrastruktury tranzytowej także do celów przesyłowych.

Wśród tych zadań w planie wymieniono między innymi budowę stacji gazowej Zambrów z dwukierunkowym układem regulacyjno-pomiarowym. Stacja ta ma zapewnić połączenie gazociągu tranzytowego z realizowanym gazociągiem Polska – Litwa. Celem tej inwestycji jest zapewnienia dodatkowego kierunku dostaw gazu dla odbiorców zlokalizowanych we wschodniej części Polski. Połączenie na również zwiększać niezawodność dostaw gazu w kierunku Państw Bałtyckich połączeniem z Litwą.

W planie znalazła się także inwestycja budowa stacji gazowej Ciechanów z jednokierunkowym układem regulacyjno-pomiarowym. Dzięki temu połączeniu gazociągu tranzytowego z istniejącą siecią przesyłową w rejonie m. Ciechanów mają zrosnąć możliwości przesyłu gazu w kierunku odbiorców zlokalizowanych w północnej części województwa mazowieckiego oraz w województwie warmińsko-mazurskim.

W przekazanym do konsultacji dokumencie wymienia jest też inwestycja rozbudowa węzła przesyłowego Lwówek. Rozbudowa tego istniejącego połączenia gazociągu tranzytowego z systemem przesyłowym na dwukierunkowe, ma umożliwić zarówno zwiększony odbiór gazu w kierunku Krajowego Systemu Przesyłowego, jak i przesył nadwyżek gazu w tym obszarze w kierunku SGT i zwiększenia tym samym możliwości odbioru gazu z gazociągu tranzytowego w innych punktach połączeń z systemem przesyłowym.

Konsultacje projektu Planu będą trwały do 9 marca, a po przeanalizowaniu uwag, sugestii i oczekiwań dokument ma zostać przedstawiony do uzgodnienia Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBogdanka ogranicza czasowo wydobycie, kurs spada ponad 15 proc.
Następny artykułIndie: Kuzyn zgwałcił 4-miesięczną dziewczynkę. Dziecko nie żyje