A A+ A++

Frytkownice swoją największą popularność zdobyły w latach 90. Bez niewygodnego i dość niebezpiecznego garnka z gorącym tłuszczem, a do tego z wolną kuchenką, mogliśmy szybko usmażyć złociste słupki. Dziś do wyboru mamy różne rodzaje tych urządzeń.

Każdy lubi frytki, ale nie oznacza to, że wszyscy chcemy jeść takie same i przyrządzone w ten sam sposób. Do zakupu frytownicy skłaniają nas różne przyczyny. Najczęściej to zamiłowanie do chrupiących i smacznych przekąsek np. na wieczorny seans z Netfliksem. Frytkownica to także sposób na szybki, smaczny i sycący posiłek, czystą kuchenkę bez jednego rozprysku czy zabrudzenia, a nawet na smakowite jedzenie z niższą zawartością tłuszczu, w czym nieocenione są modele niskotłuszczowe. Nowoczesne frytkownice umożliwiają smażenie, pieczenie i grillowanie niskokalorycznych przekąsek czy posiłków z mięs, warzyw i owoców morza. Możemy je przyrządzić tradycyjnie, czyli w głębokim tłuszczu, spryskać olejem lub całkiem z niego zrezygnować.

Mała, tania lub energooszczędna frytkownica zainteresuje osoby oszczędne. Nie w każdej kuchni znajdzie się wystarczająco dużo miejsca na okazały model w masywnej obudowie – czasem urządzenie, do którego wkładamy około 1 kilograma ziemniaków pokrojonych w słupki w zupełności wystarczy. Ci, którzy bez chrupiących frytków nie wyobrażają sobie rodzinnych obiadów kilka razy w tygodniu, docenią te modele, które działają szybko i skutecznie, a przy tym nie podwyższają kosztów zużycia energii. Jeszcze inni docenią po prostu tanie urządzenie, z którego będą korzystać raz na jakiś czas.

Frytkownica dla rodziny kojarzy się przede wszystkim z modelami o dużej pojemności. Aby przyrządzić dużą porcję frytek dla kilkuosobowej rodziny (powyżej 4-5 osób), takie urządzenie może okazać się niezbędne – zwłaszcza frytkownice o dużej mocy, które są gotowe do pracy w kilka chwil i smażą równie szybko. Pojemne urządzenia mają powiększone koszyki, do których wkładamy rozdrobnione warzywa (nawet 2,2 do 2,5 kilograma). Ważne są też: solidna konstrukcja czy wygodny uchwyt, który nie nagrzewa się i zapewnia nam bezpieczeństwo w czasie wyjmowania gotowej przekąski z gorącego tłuszczu.

Frytkownica dla… zdrowia?

Popularne już od kilku lat modele niskotłuszczowe stały się hitem z kilku powodów. Oczywiście cieszy nas możliwość smażenia bez użycia tłuszczu. Zalet takich modeli jest więcej, bo oszczędność czasu w przygotowaniu różnych potraw jest naprawdę duża — np. upieczemy w nich łososia do obiadu. Doceniamy też wydajność w przygotowaniu większych lub ekspresowych posiłków — urządzenie nagrzewa się w 2 do 3 minut i tyle czasu przygotowuje np. krewetki. Interesująca jest ich wielofunkcyjność w porównaniu do tradycyjnych frytkownic, a także eleganckie i nowoczesne wzornictwo.

Urządzenia niskotłuszczowe podsmażają frytki w niewielkiej ilości oleju (dla porównania – jedna łyżka stołowa na 1 kg ziemniaków), a następnie podpiekają je gorącym powietrzem. W ten sposób zachowują więcej składników odżywczych, a są równie smaczne i chrupkie. Mogą też rozmrozić, podgrzać, ugotować, grillować czy upiec produkty z wykorzystaniem funkcji termoobiegu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowy Sącz. Awaria sieci telefonicznej w Wydziale Edukacji i Wychowania
Następny artykułNowe miejsca parkingowe w Sanoku