A A+ A++

O działaniach łódzkiego sądu informowaliśmy już w piątek w wydaniu internetowym. W przesyłanych zobowiązaniach przytoczony jest fragment uchwały SN z 23 stycznia 2020 r. (patrz: grafika), ze wskazaniem, że dotyczy on sędziego referenta rozpoznającego sprawę. Dlatego też sąd wzywa pełnomocnika do ustosunkowania się w terminie 14 dni do uchwały we wspomnianym zakresie.

Czy to odosobniona inicjatywa jednej jednostki? W tej chwili trudno powiedzieć. Tomasz Durlej, jeden z rzeczników prasowych Sądu Okręgowego w Kielcach, przyznaje, że nie słyszał o tego typu praktyce – zarówno w swoim, jak i w innych sądach. Podobną odpowiedź uzyskaliśmy w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Pismo niczym ostrzeżenie

– Przyznam, że pierwszym wrażeniem po lekturze otrzymanego pisma było zdumienie, ale następnym, zdecydowanie silniejszym – autentyczna obawa. Oto bowiem udziałem moim, ale przede wszystkim moich mocodawców stał się znany do tej pory właściwie wyłącznie ze środków masowego przekazu, mogłoby się wydawać oderwany od spraw zwykłych obywateli, nierozwiązywalny obecnie spór polityczny, prawny i ustrojowy – mówi adwokat Piotr Kwiatkowski, jeden z adresatów takiego wezwania. Dodaje, że pismo to stanowi dobitne ostrzeżenie, iż jesteśmy o krok od całkowitej destabilizacji wymiaru sprawiedliwości.

Motywy działania łódzkiego sądu wyjaśnia jego rzecznik prasowy ds. cywilnych sędzia Monika Pawłowska-Radzimierska. – Strony lub ich pełnomocnicy mogą nie mieć po prostu świadomości tego, że w świetle uchwały SN powstały wątpliwości co do prawidłowej obsady sądu. W związku z tym sędzia informuje we wspomnianym piśmie o zaistnieniu takiej sytuacji i umożliwia stronom zajęcie stanowiska. Mogą one bowiem na tym etapie postępowania np. złożyć wniosek o wyłączenie sędziego – podkreśla sędzia.

Pozytywnie takie wezwanie ocenia sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. – Wydaje się, że jest to próba stosowania się do kryteriów wyznaczonych przez SN we wspomnianej uchwale. Już w jej uzasadnieniu napisano przecież, że pewne znaczenie może mieć to, czy strony w po … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzłonek RPP: Rząd powinien realizować cele przy rozsądnym deficycie
Następny artykułFilia nr 3- Walentynki w bibliotece