A A+ A++

ZTPO, czyli Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów, zwany też popularnie spalarnią, to nowoczesna instalacja umożliwiająca produkcję energii elektrycznej i ciepła z odpadów komunalnych. Innymi słowy jest to elektrociepłownia, w której stosowanym paliwem są odpady. Rodzie się więc pytanie, czy wybudowanie spalarni może wpłynąć na cenę wytwarzanych przez mieszkańców i zakłady przemysłowe śmieci i zahamować rosnące na rynku ceny odpadów? Zdecydowanie tak.

Ceny za odbiór odpadów w całej Polsce są coraz wyższe. a co za tym idzie większość gmin znacznie podwyższyło lub w najbliższym czasie podwyższy cenę za ich odbiór. Wybudowanie i uruchomienie spalarni może w istotny sposób wpłynąć na cenę związaną z odbiorem odpadów, a właściwie na jej obniżenie.

Przykładem jest chociażby spalarnia w Białymstoku, gdzie odpady komunalne są nie tylko utylizowane ale również z nich  wytwarzana jest  energia elektryczna i cieplna. Zyskują na tym również mieszkańcy. Jak czytamy w artykule „Jak powstrzymać galopadę cen na rynku odpadów” zamieszczonym  na stronie www.wspolnota.org.pl, dzięki miejscowej spalarni ceny za odbiór odpadów komunalnych będą jednymi z najniższych w Polsce. Jest to właśnie efekt zbudowania nowoczesnego systemu zagospodarowania odpadów, którego istotnym elementem jest spalarnia.

„Miasto kilka lat temu zainwestowało w budowę nowoczesnej sortowni odpadów oraz zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, dzięki czemu spełnia wymogi krajowe i unijne związane z poziomem segregacji. Znacznie ograniczyło też ilość odpadów składowanych na wysypisku (to głównie żużel i popioły po spaleniu), a do tego podczas spalania produkuje energię cieplną i elektryczną” – czytamy w rzeczonym artykule.

Budowa instalacji, nie licząc czasu przeznaczonego na uzyskanie stosownych zezwoleń,  trwała 25 miesięcy. Dzisiaj może ona, czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, przetworzyć około 120 tysięcy ton odpadów komunalnych rocznie. Co niezwykle ważne wytworzyć około 45 tysięcy MWh energii elektrycznej i około 360 tysięcy GJ ciepła trafiającego do miejskiej sieci ciepłowniczej.  To wszystko wystarcza na „zasilenie w prąd 23 tys. gospodarstw domowych, a w ciepło 10 tysięcy gospodarstw…”  Zakład wyposażony jest także w instalację oczyszczania spalin i toksycznych związków, która powoduje że emisja wytwarzanych spalin jest na minimalnym poziomie, a tym samym o wiele niższym niż wskazania obowiązujących norm. Zastosowano także nowoczesne rozwiązania, które powodują że nieprzyjemny zapach z hali rozładunku nie wydostaje się na zewnątrz.

Zdjęcie  jest tylko ilustracją do tekstu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUKS Krzanowice lepszy w zaległych derbach
Następny artykułZabraknie prądu. Sprawdź gdzie! [17.02 – 21.02]