A A+ A++

Wydany w 2015 roku The Unknown Universe autorstwa Stuarta Clarka zyskał ogromną popularność, aż do dnia dzisiejszego pozostając jedną z najlepiej ocenianych pozycji w kategorii popularnonaukowej astronomii. Opublikowana wreszcie w Polsce pod nieco infantylnym tytułem Ale kosmos! książka zadebiutowała na półkach w październiku zeszłego roku, przykuwając uwagę wszystkich domorosłych miłośników astrofizyki, zmęczonych już kolejnymi pozycjami autorstwa de Grasse Tysona. Nieco ponad 300 stron obiecywało przekrój przez wszystkie najbardziej istotne zagadnienia w historii badań kosmosu. Ambitny cel jak na tak skromną liczbę stron. Jak się jednak okazuje, udało się go zrealizować zaskakująco dobrze.

Punktem wyjścia dla całej opowieści jest opublikowana w 2013 roku mapa mikrofalowego promieniowania tła, sporządzona przez Europejską Agencję Kosmiczną na podstawie wielomiesięcznych obserwacji wykonanych przez teleskop Plancka. Widoczne na niej anomalie w postaci fluktuacji temperatury mikrofalowego promieniowania tła nie odpowiadały przewidywaniom naukowców, wysuniętym na podstawie wcześniejszych teorii. Jak się okazało, nie były one rozmieszczone równomiernie, co kazało ponownie przyjrzeć się naszym dotychczasowym wyobrażeniom na temat Wszechświata. Clark zabiera nas więc w podróż, podczas której pokaże nam narodziny współczesnej kosmologii i fizyki, poczynając od Edmunda Halleya, jego odwiedzin u zajmującego się wówczas próbami stworzenia kamienia filozoficznego Issaca Newtona aż do wspólnych dyskusji Kipa Thorne’a i Stephena Hawkinga na temat promieniowania czarnych dziur. Na szczęście autorowi udaje się wprowadzić równowagę, pomiędzy dziennikarskim reportażem historycznym a naukowym podejściem do tematu. Pozycja korespondenta dziennika The Guradian oraz jednoczesny tytuł doktora astrofizyki i członka Royal Astronomical Society pozwoliły mu opracować styl pisania, który jednocześnie wyłoży czytelnikowi niezbędną teorię i pozwoli mu się przy tym nie znudzić.

Całość podzielona została na dziesięć rozdziałów. W pierwszej połowie zaznajomieni zostajemy z odkryciami obserwacyjnymi, stopniowym odkrywaniem naszego Układu Słonecznego i galaktyki. Następnie przechodzimy już do fizyki cząstek, Einsteina oraz jego dziedzictwa. Każdego kolejnego naukowca, pioniera i odkrywcę Clark przedstawia nam z godną widowiska telewizyjnego finezją, wprowadzając ich niczym kolejnych aktorów na scenę teatralną. Przytacza liczne anegdoty i ciekawostki, dbając, by odbiorca, który już obeznany jest z poruszanym akurat zagadnieniem astronomicznym, również wyniósł z Ale kosmos! coś wartościowego.

Ciężko nie polecić tak dobrej i przyjemnej w odbiorze lektury. Bardzo przystępna forma, która zainteresuje każdego, czy to doświadczonego, czy też początkującego miłośnika nauk ścisłych jest gwarancją, że Stuart Clark nie zawiedzie Waszych oczekiwań.

Tytuł oryginalny: The Unknown Universe
Autor: Stuart Clark
Wydawca: Wydawnictwo Feeria Science
Stron: 338
Data wydania: 10 października 2019 

Oryginalne źródło: ZOBACZ

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolskie przedsiębiorstwa masowo rezygnują z gotówki
Następny artykuł5 złotych za godzinę pracy? Premier przypomniał niewygodne fakty