A A+ A++

Jakiś czas temu przed historyczną bramą obozu Auschwitz cały świat słuchał słów byłych więźniów. Marian Turski (rocznik 1926) powiedział wtedy, że jeśli “będziemy obojętni, to jakieś Auschwitz spadnie nam z nieba” – to zdanie mówi wszystko. Te słowa o tym, że nie możemy być obojętni m. in. na kłamstwa historyczne skłoniły nas do odkrycia na nowo miejsca, które znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od Mielca. Chodzi oczywiście o niemiecki obóz przymusowej pracy w Pustkowie koło Dębicy. Ostatnio dzięki wsparciu Podkarpackiej Komisji Filmowej powstał krótkometrażowy film o tym ważnym miejscu pamięci.

 

Film opowiada o obozach pracy przymusowej, jakie podczas II wojny światowej powstały w miejscowości Pustków na Podkarpaciu (od roku 1940). Ich funkcjonowanie nieodłącznie wiązało się z istnieniem na tych ziemiach poligonu wojskowego SS Truppenübungsplatz Heidelager. Na podstawie szacunkowych danych uznaje się, iż na skutek biologicznego wyniszczenia, egzekucji i rozstrzeliwań zginęło w tym miejscu ok. 7,5 tysiąca więźniów pochodzenia żydowskiego, 5 tysięcy jeńców sowieckich, 2,5 tysiąca Polaków. Ciała ofiar palono na palenisku kremacyjnym zlokalizowanym na szczycie “Królowej Góry” (obecnie “Góra Śmierci”).

Dzięki opowieści byłych więźniów w filmie przedstawiona została obozowa rzeczywistość, koszmar codziennego życia i walki o przetrwanie. Tło historyczne przybliżają miejscowi regionaliści. Pamięć o tysiącach ofiar pielęgnowana jest dzięki istnieniu Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania, którego pracownicy także dołączyli do grona narratorów w dokumencie. W ostatnią niedzielę, 9 lutego, film po raz pierwszy zobaczyli mieszkańcy gminy Dębica. Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością, bo do lokalnego Centrum Kultury i Bibliotek w Pustkowie na pokaz filmu przybyło kilkaset osób i mała sala kinowa nie pomieściła wszystkich, którzy chcieli zobaczyć ten film.

Film “W pięknym Pustkowie koło Dębicy”

Rok produkcji: 2019

Reżyser: Paulina Ibek

Producent: BM Production s.c. Maciej Dźwigaj

Czas trwania: 35 min
Projekt wsparła Podkarpacka Komisja Filmowa.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWeź udział w ankiecie
Następny artykułSkulony i nieśmiały Quebonafide tłumaczy się w “DD TVN” z “grzecznego” wizerunku: “To jestem dawny ja”