Na początku każdego roku Pracodawcy Pomorza, największa organizacja przedsiębiorców w naszym regionie, organizuje Gale Evening, podczas której nagradza najlepsze i najbardziej wyróżniające się firmy na Wybrzeżu. Nagród jest bardzo wiele. Oprócz nagrody głównej Pracodawcy Roku – przyznawanej w kategoriach dla dużych, średnich i małych firm – nagradzane są także przedsiębiorstwa, które w codziennej działalności wyróżniają się społeczną odpowiedzialnością biznesu, wspierają wydarzenia kulturalne, są przyjazne cudzoziemcom czy wyróżniają się szeroką współpracą.
Oprócz przedsiębiorców w Gali wzięli udział także politycy (posłowie, ministrowie), a także samorządowcy, urzędnicy, rektorzy trójmiejskich uczelni. W sumie blisko tysiąc osób.
Zbigniew Canowiecki: silna Polska to ta która łączy, a nie dzieli
Na piątkowej Gali Evening Pracodawców Pomorza, podczas której nagradzano firmy za ich osiągnięcia w 2019 roku, wystąpili znamienici goście: aktor Andrzej Seweryn i prof. Jerzy Limon, twórca Teatru Szekspirowskiego. Obaj zaprezentowali swoiste przedstawienie teatralne oparte na sztukach autorstwa Williama Shakespeare’a. Choć Andrzej Seweryn odgrywał wybrane fragmenty z dzieł Shakespeare’a (m.in. „Henryka VI” czy „Juliusza Cezara”), to nikt nie miał wątpliwości, że odnoszą się one do obecnej sytuacji politycznej w Polsce. Występ obu panów był wielokrotnie przerywany oklaskami.
Amber Expo, Gala Evening Pracodawców Pomorza. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Po tym literacko-historycznym, ale aktualnym wprowadzeniu głos zabrał Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza. Mówił o zbliżającym się spowolnieniu gospodarczym i braku poczucia bezpieczeństwa wśród przedsiębiorców.
– Dziś dzieląca nas polityka odbija się na naszych organizacjach, rodzinach i firmach. Gdzie podział się anioł stróż, który czuwał nad nami po 1989 roku? – pytał Canowiecki. – Dlatego postanowiliśmy położyć kres wszelkim skrajnym opiniom i słuchać tylko tych, które łączą, a nie dzielą. Wyrzekliśmy się opinii, że czarne jest białe, kiedy wszyscy widzą, że jest czarne. Mamy przekonanie, że silna Polska to ta, która łączy, a nie dzieli.
Oprawę muzyczną Gali zapewnili Sergiej Kriuczkow i Riverboat Ramblers Swing Orchestra. Galę prowadzili konferansjerzy Piotr Świąc i Tomasz Podsiadły.
Nagroda główna i tytuł Pomorski Pracodawca Roku 2019
Tytuł Pracodawcy Roku przyznawany jest w kilku kategoriach w zależności od wielkości firmy.
W kategorii przedsiębiorstwo zatrudniające do 9 pracowników zwyciężyło Przedsiębiorstwo Produkcyjne Handlowo-Usługowe „SKOLIMOWSKI” Marcin Skolimowski. To firma z Pszczółek, założona w 2000 roku, która specjalizuje się w produkcji studzienek wodomierzowych, przepompowni, szamb ekologicznych, które opierają się głównie na metodzie rotomuldingu. Firma zatrudnia obecnie 4 pracowników.
W tej kategorii dla najmniejszych firm wyróżniono także:
– Jeans Land s.c. – Janina, Bogusław, Ewa Skrzyniarz – to firma rodzinna, prowadząca Hotel Stary Malbork. Obecnie spółka zatrudnia 8 osób.
– Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o. – firma powołana przez dwóch belgijskich deweloperów dla zagospodarowania 16 hektarów terenów postoczniowych w Gdańsku. Spółka zatrudnia 5 osób.
– Kancelaria Podatkowo-Prawna Jarosław Wróblewski – firma działa od 1992 roku i zajmuje się m.in. kształceniem przyszłych księgowych i doradców podatkowych i prawnych. Obecne zatrudnienie w kancelarii to 5 osób.
W kategorii przedsiębiorstwo zatrudniające od 10 do 50 pracowników tytuł pracodawcy roku zdobyła Primagran Sp. z o.o ze Stegny. To wiodący polski producent zlewozmywaków granitowych, działający na rynku od blisko dekady. Produkowane zlewozmywaki badane są laboratoryjnie pod kątem spełniania wysokich norm bakteriobójczych, grzybobójczych i hypoalergicznych. O jakości produktów świadczy 35-letnia gwarancja, którą są objęte, oraz sprzedaż w 7 krajach europejskich. Spółka zatrudnia 46 osób.
Amber Expo, Gala Evening Pracodawców Pomorza. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Wyróżnienia w tej kategorii zdobyły firmy:
– Comel Tomasz Hinz – zajmująca się sprzedażą profesjonalnych rozwiązań technicznych z zakresu IT. Firma zatrudnia 23 pracowników.
– Franklin Sp. z o.o. sp.k. – firma działa od blisko 10 lat w branży transportowo-spedycyjnej. Zatrudnia 46 osób.
– Netz Sp. z o.o. – firma od 26 lat specjalizuje się w usługach IT dla biznesu i instytucji. Spółka zatrudnia 18 pracowników.
W kategorii przedsiębiorstwo zatrudniające od 51 do 250 pracowników najlepsze okazało się Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe „AMG” Sp. z o.o. z Lęborka. Firma produkuje kontenery przeznaczone do transportu samochodowego, segregacji odpadów i ich składowania. Jest jednym z liderów wśród producentów kontenerów w Polsce, ale ponad 90 proc. produkcji trafia na eksport m.in. do Norwegii, Szwecji, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niemiec. Przedsiębiorstwo zatrudnia 195 pracowników.
Wyróżnienia w kategorii otrzymały firmy:
– Przedsiębiorstwo Portowe „Sieć Sp. z o.o. – zajmujące się budową, eksploatacją i utrzymaniem ruchu urządzeń energetycznych, stacji transformatorowych, linii kablowych SN i nN, sieci ciepłowniczych, sanitarnych, ujęć wody. Spółka zatrudnia 115 pracowników.
– Remontowa Coating & Equipment Sp. z o.o. – działa głównie w zakresie stoczniowych prac konserwacyjno-malarskich. Zatrudnia 67 pracowników.
– TTS Poland Sp. z o.o. – działająca na rynku od ponad 40 lat firma projektuje, dostarcza, instaluje oraz serwisuje urządzenia dla przemysłu morskiego i offshore, będąc jednocześnie drugim na świecie pod względem wielkości dostawcą w tym potężnym segmencie rynku. Zatrudnia 81 osób.
W kategorii przedsiębiorstwo zatrudniające powyżej 250 pracowników tytuł pracodawcy roku zdobyło „SAUR Neptun Gdańsk” S.A. z Gdańska. Firma powstała w 1992 roku jako pierwsza w Europie Środkowej spółka joint venture w branży usług komunalnych. Jest operatorem gdańskiego systemu wodociągowo-kanalizacyjnego. Spółka dostarcza wodę dla ponad 0,5 mln mieszkańców Gdańska i Sopotu oraz oczyszcza ścieki gmin sąsiadujących z Gdańskiem, takich jak Pruszcz Gdański, Kolbudy, Żukowo. Zatrudnia 539 pracowników.
Wyróżnienia w tej kategorii przypadły firmom:
– Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Sp. z o.o. – świadczy usługi zdrowotne w zakresie reumatologii dla dzieci i dorosłych oraz geriatrii, zabiegów rehabilitacyjnych dla dzieci i dorosłych w postaci fizykoterapii, balneoterapii i kinezyterapii. Centrum zatrudnia 291 pracowników.
– Port Lotniczy Gdańsk Sp. z o.o. – trzeci co do wielkości port lotniczy w Polsce, oferujący 100 połączeń lotniczych. Obecny stan zatrudnienia to 345 pracowników.
– VGL Group Sp. z o.o. – operator logistyczny z prawie 20-letnim doświadczeniem. Firma zatrudnia ponad 500 pracowników.
Nagroda specjalna dla trzech instytucji
Nagrodę specjalną Gali otrzymały dwie firmy i jedna szkoła. Tytuł ten dostała jako pierwsza Grupa Energa, za projekt i wdrażanie systemu energetyki odnawialnej. Grupa Energa to jedna z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jeden z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Posiada przeszło 30-procentowy udział Odnawialnych Źródeł Energii w produkcji energii elektrycznej.
Nagrodę tę dostała również Grupa Progres Sp. z o.o. za zabezpieczanie potrzeb pracodawców na rynku pracy. Specjalizuje się w rekrutacjach pracowników tymczasowych m.in. z krajów Europy Wschodniej i Azji, zabezpieczając potrzeby pracodawców w związku z dynamicznie zmieniającymi się realiami rynku pracy.
Pracodawcy nagrodzili tez nagroda specjalną Zespół Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej, za efektywną współpracę ze środowiskiem gospodarczym.
Nagroda Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot
Nagroda ta przyznawana jest przez Prezesa Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk–Gdynia–Sopot, czyli przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, dla firmy z obszaru metropolitalnego, która dokonała znaczącego rozwoju w zakresie inwestycji oraz zwiększenia zatrudnienia. W tym roku nagrodę odebrała firma Torus Sp. z o.o. sp.k., jeden z liderów wśród deweloperów komercyjnych w Polsce.
Nagroda gospodarcza „Złoty OXER”
Nazwa tej nagrody pochodzi od niezwykle trudnej do pokonania przeszkody w zawodach hipicznych – Oxera. Dlatego ta nagroda przyznawana jest osobom będącym wzorem dla pomorskiego środowiska gospodarczego, które dzięki własnej inicjatywie, uporowi i determinacji zbudowały od podstaw firmę pomimo licznych przeszkód. W tym roku przyznano ją firmie Jacek Sarnowski – Porta KMI Poland z Bolszewa. Firma znana jest z drzwi wewnątrzlokalowych. Obecnie spółka składa się z 5 fabryk, które zatrudniają łącznie ponad 1800 pracowników.
Nagroda PRIMUM COOPERATIO, czyli „NADE WSZYSTKO WSPÓŁPRACA” – Nagroda Specjalna im. Prof. Bogdana Mazurkiewicza.
Nagrodą Primum Cooperatio wyróżniane są osoby reprezentujące pomorskie środowisko akademickie, za wybitne osiągnięcia naukowe połączone z udokumentowaną działalnością w zakresie wdrożeń własnego dorobku naukowego w gospodarce. W tym roku nagrodę te przyznano prof. Małgorzacie Sznitowskiej z Katedry i Zakładu Farmacji Stosowanej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest ona autorką ponad 300 artykułów naukowych, współautorką 3 patentów i 2 zgłoszeń patentowych. Od 2007 roku jest konsultantką ministra zdrowia w dziedzinie farmacji przemysłowej.
Nagroda Biznes Wybiera Mediacje
Nagroda przyznawana za aktywne działanie w zakresie promocji mediacji jako metody rozwiązywania konfliktów w środowisku gospodarczym. Nagroda jest wynikiem inicjatywy Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, która wraz z innymi organizacjami gospodarczymi powołała Centrum Arbitrażu i Mediacji kierowane przez mecenasa Ireneusza Pawłowskiego. Nagroda przyznawana jest przez niezależną kapitułę, w skład której wchodzą m.in. przedstawiciele mediatorów, korporacji prawniczych, Wydziału Prawa Uniwersytetu Gdańskiego oraz organizacji gospodarczych.
Amber Expo, Gala Evening Pracodawców Pomorza. Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
W tym roku otrzymał ją Zbigniew Canowiecki, prezes Pracodawców Pomorza, który od 30 lat promuje w środowisku gospodarczym arbitraż i mediacje jako sposób rozwiązywania sporów pomiędzy podmiotami gospodarczymi.
Nagroda Negotium pro Cultura – Biznes dla Kultury
Nagroda ta przyznawana za wspieranie inicjatyw kulturalnych przez przedstawiciela środowiska gospodarczego. W tym roku dostał ją Mariusz Grzęda z Biuro Usługowego Mario. Jest przedsiębiorcą specjalizującym się w branży remontowo-stoczniowej. Od wielu lat aktywnie wspiera inicjatywy kulturalne na Pomorzu. Ufundował obraz „Św. Wojciech” dla Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Był zaangażowany w odnowienie i prace malarskie w kościele św. św. Jana i Joachima w Gdańsku-Letnicy.
Pracodawca Przyjazny Cudzoziemcom
Nagroda przyznawana przez Gdański Urząd Pracy dla firm działających w sferze wspierania działań integracyjnych oraz tworzenia katalogu dobrych praktyk wobec cudzoziemców zatrudnianych w pomorskich firmach.
W tym roku otrzymała ją firma Piekarnia-Cukiernia Sławomir Mielnik z Trójmiasta. Zatrudnia około 260 pracowników, z tego ponad 60 cudzoziemców.
Przedsiębiorca Odpowiedzialny i Wrażliwy Społecznie
Nagroda ta przyznawana jest w ramach projektu „Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Dobra Robota na Subregion Metropolitalny” dla firm i podmiotów ekonomii społecznej zaangażowanych w działalność społecznie odpowiedzialną. W tym roku otrzymał ją jeden podmiot i jedna firma. Nagrodę dostała Fundacja Rozwoju Społecznej Odpowiedzialności HELISA. Działa w obszarze budowania partnerstw międzysektorowych, łącząc podmioty ze świata biznesu, nauki i trzeciego sektora. W ramach autorskiego projektu „Synergia Rozwoju – Biznes+NGO”.
Nagrodę te otrzymała także firma Kemira z Gdańska. Kemira to globalna firma chemiczna obsługująca klientów z branż intensywnie korzystających z wody. Wiedza i produkty firmy pozwalają wydajniej korzystać z wody, energii i surowców. Działa w blisko 100 krajach, zatrudniając niemal 5000 osób.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS