A A+ A++

Ogłoszenie wyników konkursu zorganizowano w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

– Robimy dużo w ostatnich latach, by przypomnieć historię miasta i różne jej elementy. Tak się ostatnio złożyło, że sięgnęliśmy mocniej do piastowskiej, średniowiecznej historii miasta. Jest to jednak coś, co jest szczególnym wyróżnikiem Opola. Niewiele jest miast o tak pięknej i długiej historii jak Opole – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Jak podkreślał, nowy pomnik, który za ok. 350 tys. zł ufunduje miasto, stanie na skwerze przed Zamkiem Górnym.

– Myślę, że to jest ostatnie z takich przedsięwzięć, a jednocześnie honorujemy postać najbardziej europejską spośród opolskich Piastów, najbardziej też rozpoznawalną i mającą silne miejsce w historii Polski. Po Janie Dobrym, po Kazimierzu Opolskim chcemy zaproponować posadowienie pomnika Władysława II Księcia Opolskiego – mówi Arkadiusz Wiśniewski.

Podkreślał też, że będzie to kolejna rzeźba, która podniesie atrakcyjność Zamku Górnego i całego Opola, oraz podkreśli wielowiekową tradycję miasta i dbałość o piastowskie dziedzictwo.

Komisja doceniła kunszt rzeźbiarski

Do konkursu zgłoszono 12 prac, spośród których ocenianych było 8. Komisja konkursowa zdecydowała, że pierwsze miejsce otrzyma rzeźbiarz Maciej Jagodziński-Jagenmeer z Torunia.

W uzasadnieniu decyzji jury zapisano: „Za autorskie, twórcze opracowanie rzeźbiarsko-architektonicznego projektu pomnika Władysława II Księcia Opolskiego. Za historyzującą o wysokich walorach artystycznych figurę, realizującą potrzebę upamiętnienia zgodnie z opisem historycznym postaci. Idea projektu akcentuje związek postaci z Zamkiem Górnym, wpisuje się w krajobraz. Komisja doceniła kunszt rzeźbiarski w detalicznym opracowaniu formy”.

Postać Władysława II Księcia Opolskiego trzyma w jednym ręku miecz, a w drugim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. To nawiązanie do historii, ponieważ książę był fundatorem klasztoru paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie w 1382 r., a klasztorowi podarował też obraz NMP (1384 r.). Książę był także dobrodziejem klasztorów dominikanów i franciszkanów w Opolu, Lwowie, Sanoku i Dobrzyniu.

Książę pochowany w kościele franciszkanów

Postać Władysława II, księcia opolskiego, zwanego w historiografii od XIX w. Władysławem Opolczykiem jest nierozerwalnie związana z historią miasta. Władał on połową Opola i księstwa opolskiego, a po wyjeździe na Węgry objął tam najwyższy urząd palatyna Królestwa. Był także namiestnikiem Rusi Halickiej, a w latach 1377-1378 namiestnikiem Królestwa Polskiego z ramienia króla Ludwika. Po śmierci tego władcy zgłaszał swoją kandydaturę do tronu polskiego. We wszystkich ziemiach, jakimi zarządzał, od dóbr na Węgrzech, przez Ruś, księstwo opolskie, wieluńskie, Kujawy i ziemię dobrzyńską, pozostawił po sobie lokowane wsie i miasta, założone kuźnice i rzesze kolonistów. W Opolu zbudował Zamek Górny, w którym mieszkał do swojej śmierci, po utracie większości majątku w wyniku konfliktu z królem Władysławem Jagiełłą. Zmarł w 1401 r., został pochowany w kościele franciszkanów w Opolu, do czasów współczesnych nie zachował się jednak jego nagrobek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDzieje się w Powiecie: “Randka z książką” w Jedwabnie.
Następny artykułTrójka: Warsztaty przyrodnicze z jaszczurką Agamą Brodatą