Rozpoczyna się nabór do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Podpowiadamy, gdzie się zgłosić, jakie są wymagania, zadania i cele.
Ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej z powiatów lubelskiego i lubartowskiego mogą już składać wnioski o przyjęcie do służby. Rekrutować mogą kobiety i mężczyźni, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby wojskowej oraz rezerwiści. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej ogłosiła terminy szkoleń podstawowych, tzw. „szesnastek” dla osób, które nigdy nie były w wojsku oraz szkoleń wyrównawczych dla żołnierzy rezerwy.
Ochotnicy mają w tym roku do wyboru cztery terminy szkoleń: 21.03-5.04 w 22 blp w Dęblinie, 8.05-23.05 w 21 blp w Lublinie, 12.09-27.09 w 22 blp w Dęblinie i 21.11-6.12 w 25 blp w Zamościu. Ponadto dla ochotników, którzy przysięgę wojskową mają już za sobą, zaplanowano trzy terminy szkoleń wyrównawczych: 07.03-29.03 w 25 blp w Zamościu, 27.06-19.07 w 21 blp w Lublinie i 03.10-25.10 w 23 blp w Białej Podlaskiej.
„Z propozycją odbycia przeszkolenia podstawowego blisko miejsca zamieszkania wychodzi 21 batalion lekkiej piechoty, którego stały rejon odpowiedzialności obejmuje powiaty: lubelski i lubartowski. Właśnie na rekrutów z tych terenów liczy dowództwo batalionu” – mówi kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.
Podczas tego szkolenia największy nacisk położony jest na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy czy też topografii. Szkolenie taktyczne integruje wszystkie inne przedmioty, a priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Ukoronowaniem „szesnastki” jest uroczysta przysięga wojskowa.
Żołnierze OT spotykają się raz w miesiącu na tzw. szkoleniach rotacyjnych, organizowanych podczas weekendów, a raz w roku odbywają obowiązkowe, dwutygodniowe szkolenie na poligonie. Pełny cykl szkoleniowy żołnierzy OT trwa 3 lata.
Ochotnicy mogą odnaleźć swoje powołanie w specjalnościach takich jak: medyk, strzelec wyborowy, saper, czy łącznościowiec. Najpierw jednak muszą przejść odpowiednie szkolenie. Tzw. „szesnastka”, czyli 16-dniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i biorą w nim udział osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.
Służba w WOT może być początkiem kariery wojskowej, bowiem po ukończeniu pełnego cyklu szkolenia Terytorialsi mogą starać się o przyjęcie do służby zawodowej. Ponadto żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej mogą liczyć na wynagrodzenie w wysokości ponad 500 złotych miesięcznie.
Szczegółowe informacje dotyczące naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej można uzyskać w punkcie Informacyjnym dla kandydatów do WOT w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Lublinie, ul. Spadochroniarzy 5, tel. 261 183 367, email: [email protected]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS