A A+ A++

Już w najbliższy piątek przy pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów, odbędą się uroczystości 78. Rocznicy Powstania Armii Krajowej. 78 lat temu – 14 lutego 1942 roku – Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową. Nazwa „AK”, stała się jednym z najważniejszych symboli dążenia do niepodległości.

„… to szczególny i wyjątkowy dzień. Dzień, w którym oddajemy honor i cześć tym, którzy 

z dumą mogą wyznać, że byli częścią jedynej w swoim rodzaju organizacji. Armia Krajowa, której 78. rocznicę utworzenia świętujemy, to zwłaszcza dla nas żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej dzień bardzo szczególny…” – powiedział płk Dariusz Słota – dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Uroczystości 78. Rocznicy Powstania Armii Krajowej odbędą się przy pomniku Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy ul. Szopena w Rzeszowie. Asystę honorową wystawi 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej, im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Tym wydarzeniom towarzyszyć będą również poczty sztandarowe z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, im. gen. bryg. Mieczysława Boruty – Spiechowicza, Komendy Wojewódzkiej Policji, Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Straży Miejskiej, organizacji proobronnych. Podkarpaccy terytorialsi wystąpią również z repliką sztandaru bojowego żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu Rzeszów. Dystyngowanej wojskowej oprawy doda obecność orkiestry wojskowej Garnizonu Rzeszów.

Na powyższe wydarzenie oraz honorową zbiórkę krwi zapraszają Prezes Okręgu Podkarpackiego wraz z Prezydentem Rzeszowa, Dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Dowódcą Garnizonu Rzeszów oraz Dowódcą 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 

Program obchodów:

godz. 10.00 – Msza Święta w Kościele pw. Św. Krzyża w Rzeszowie, ul. 3-go Maja 20,

godz. 10.45 – przejście pod Pomnik Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów,

godz. 11.00 – uroczystości rocznicowe: odegranie Hymnu Państwowego, przemówienia okolicznościowe, wyróżnienia żołnierzy AK, Apel Pamięci, salwa honorowa, składanie wieńców i wiązanek, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego,

godz. 12.00 – 13.00 – piknik wojskowy i wojskowa grochówka.

Przejęcie tradycji AK przez nowy rodzaj sił zbrojnych jest swoistą sztafetą pokoleń. Zręby organizacyjne Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej tworzone były na wzór Polskiej Organizacji Wojskowej, ta zaś odwoływała się do tradycji Powstania Styczniowego. Armię Krajową tworzyło pokolenie „Kolumbów” wychowane w tradycji walki o niepodległość w okresie powstań narodowych w XIX w. i w czasie trwania Wielkiej Wojny, jak ówcześnie nazywano I wojnę światową. Pokolenie to nie odmówiło daniny krwi w czasie próby, przed którą stanęła Polska w 1939 r. Nie bez przyczyny, to właśnie my, odwołujemy się do tradycji najlepszych wzorców osobowych 

i organizacyjnych, które w tym trudnym czasie zdało swój egzamin nie tylko z patriotyzmu, ale przede wszystkim z człowieczeństwa. Dziś Wojska Obrony Terytorialnej kształtują nowe pokolenia Polaków wychowane na tradycji „Kolumbów”, dla których hasła „Bóg-Honor-Ojczyzna” nie są pustymi sloganami.

Budując Wojska Obrony Terytorialnej znacząco wpływamy na odbudowanie potencjału obronnego RP nie tylko poprzez rozwiązania organizacyjne, nowe wzory sprzętu i uzbrojenia ale przede wszystkim przez zaszczepieniu w świadomości społecznego powiązania wojska ze społeczeństwem. „Naród winien wojsku swemu nagrodę i poważanie za to, iż się poświęca jedynie dla jego obrony.” [Konstytucja 3 maja, rozdział XI].

3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” została powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku. Dowódcą brygady jest płk Dariusz SŁOTA. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnej społeczności. 

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą. Stała obecność i bliskie relacje z lokalną społecznością to siła i największy atut „Terytorialsów”. Motto WOT brzmi: „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKierowcy, noga z gazu! Kolizja na trasie Radomno – Jamielnik oraz smutny bilans akcji “Prędkość” [ZDJĘCIA ]
Następny artykułNowe połączenie z lubelskiego lotniska