A A+ A++

Oświadczenie Dyrekcji wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Opocznie:

W związku z kolejkami osób oczekujących na załatwienie sprawy w Wydziale Komunikacji i Transportu, dziękujemy Państwu za wyrozumiałość i cierpliwość.

Jednocześnie chcemy przeprosić za obecną trudną sytuację która jest wynikiem wejścia w życie od 1 stycznia nowych przepisów.

Możemy zapewnić, że wszyscy pracownicy dokładają wszelkich starań aby czas oczekiwania na załatwienie sprawy był jak najkrótszy.

Jednak ww. zmiany nałożyły na wydziały komunikacji nowe obowiązki które wydłużają czas rejestracji, poprzez zwiększenie ilość dodatkowych czynności koniecznych do wykonania przez urzędników w systemie CEPiK.

Po za tym do realizacji składane są wnioski pojazdów które zostały zakupione w poprzednich latach a ich rejestracja odbywa się w ostatnich miesiącach.

Władze urzędu i wydziału podejmują działania mające na celu usprawnienie obsługi i zapewnienie wszystkim oczekującym, załatwienie ich spraw jak najsprawniej i możliwie w jak najkrótszym czasie.

Ponadto informujemy, że wszyscy którzy nabyli lub zbyli pojazdy w kraju lub za granicą przed 1 stycznia 2020 r. i nie dokonali niezbędnych obowiązkowych formalności w naszym urzędzie nie podlegają karze pieniężnej przewidzianej nowymi przepisami.

W świetle nowych przepisów kary będą nakładane przypadku:

1. Niezgłoszenie zbycia pojazdu zarejestrowanego w kraju w ciągu 30 dni od daty sprzedaży.

Każdy, kto sprzeda pojazd zarejestrowany w kraju, ma obowiązek przyjść do swojego wydziału komunikacji i tam zgłosić sprzedaż pojazdu. Do zgłoszenia trzeba dołączyć dokument potwierdzający sprzedaż (umowa, faktura, darowizna itp.). Obowiązek zgłoszenia dotyczy każdego ze współwłaścicieli. Zgłosić sprzedaż powinny również te osoby (firmy), które są pośrednikami, tzn. kupiły pojazd, nie zarejestrowały na siebie i sprzedają kolejnemu nabywcy. Zgłoszenie zbycia obejmuje także przedsiębiorców prowadzących handel pojazdami używanymi. Jeżeli przedsiębiorca sprzeda klientowi samochód, który jest jego własnością, musi powiadomić o tym właściwy wydział komunikacji w ciągu 30 dni.

2. Niezgłoszenie nabycia pojazdu zarejestrowanego w kraju w ciągu 30 dni od daty zakupu.

Podobnie jak przy sprzedaży, każdy kto kupi pojazd zarejestrowany w kraju, ma obowiązek przyjść do swojego wydziału komunikacji i zgłosić kupno pojazdu na odpowiednim wniosku załączając wszystkie dokumenty potwierdzające zakup. Obowiązek zgłoszenia dotyczy każdego ze współwłaścicieli. Zgłoszenie kupna powinno się wiązać z rejestracją pojazdu na nowego właściciela, ale w sytuacji kiedy z różnych powodów nie można w ciągu 30 dni od daty zakupu zarejestrować pojazdu na siebie (np. zakupiony pojazd jest uszkodzony i nie ma ważnych badań technicznych), żeby uniknąć kary należy zgłosić jego zakup.

Zgłoszenie nabycia pojazdu dotyczy również tych osób, bądź firm, które są pośrednikami. Zatem jeśli ktoś kupił pojazd, nie zarejestrował go na siebie i sprzedał kolejnemu nabywcy, to powinien zgłosić do wydziału komunikacji dwa zdarzenia – fakt zakupu pojazdu (w ciągu 30 dni od daty zakupu) i fakt sprzedaży tego pojazdu kolejnemu nabywcy (w ciągu 30 dni od daty sprzedaży). Jeśli tego nie zrobi, podlega podwójnej karze: za niezgłoszenie nabycia i niezgłoszenie zbycia pojazdu. Zgłoszenie nabycia dotyczy także przedsiębiorców prowadzących handel pojazdami używanymi w sytuacji, gdy kupią od klienta pojazd. Natomiast obowiązku zgłaszania nie mają ci przedsiębiorcy, którzy przyjmą pojazd do komisu, na podstawie umowy komisowej (taki dokument nie przenosi prawa własności).

3. Niezarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia do kraju.

Aby właściciel nie zapłacił kary, musi zarejestrować pojazd sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego UE, w ciągu 30 dni od dnia jego sprowadzenia do kraju. Termin ten jest liczony łącznie i dotyczy wszystkich kolejnych nabywców. Tak więc data sprowadzenia będzie datą ustalaną na podstawie deklaracji sprowadzającego.

Jeśli osoba (firma), która sprowadziła pojazd z terytorium państwa członkowskiego UE, nie rejestruje go na siebie tylko sprzedaje w kraju kolejnemu nabywcy, to od 1 stycznia 2020 r. będzie mieć obowiązek wpisania do dokumentu sprzedaży datę sprowadzenia tego pojazdu z zagranicy. Jeśli takiej informacji nie będzie na dokumencie przenoszącym własność pojazdu, sprowadzający powinien przekazać nabywcy odrębne oświadczenie o dacie sprowadzenia. Data sprowadzenia pojazdu będzie wpisywana do wniosku o rejestrację i każdy kto był właścicielem pojazdu i nie zarejestrował go w ciągu 30 dni od daty sprowadzenia będzie podlegał karze. Obowiązek rejestracji pojazdów sprowadzonych z terytorium państwa członkowskiego UE w ciągu 30 dni dotyczy również przedsiębiorców prowadzących handel pojazdami używanymi.

Z poważaniem, 

Dyrekcja wydziału Komunikacji i Transportu

Starostwa Powiatowego w Opocznie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzeska telewizja pokaże Polskę w odcinkach
Następny artykułPO kontra PiS o drogę, której wciąż nie ma