A A+ A++

We wtorek, 11 lutego, w Brukseli rozpoczęła się nowa kadencja Europejskiego Komitetu Regionów. Dzień później, na posiedzeniu plenarnym, wybrany został przewodniczący – Apostolos Tzitzikostas.

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich państw członkowskich. Liczba członków z poszczególnych państw zależy od liczby ludności danego kraju. Delegacja polska liczy 21 osób. 

Kadencja Komitetu Regionów trwa pięć lat. Przewodniczący wybierany jest na dwa i pół roku. 

Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów przy stanowieniu prawa dotyczącego samorządów lokalnych i regionalnych.

Z własnej inicjatywy Komitet Regionów wydaje opinie. Uzgodniona opinia – przegłosowana na posiedzeniu plenarnym – zostaje przekazana wszystkim instytucjom UE. W środę Komitet Regionów przedstawił projekt opinii “Umocnienie praworządności w Unii – Plan działania”, który został przegłosowany.

– Pytanie: czy wspólnoty lokalne – miasta, gminy, regiony – mają być ofiarą polityki polskiego rządu? Regiony też mają coś do powiedzenia w tej sprawie – podkreśla prezydent Gdańska. 

Historyczna kadencja Europejskiego Komitetu Regionów 

Komitet Regionów rozpoczął nową kadencję bez delegacji Wielkiej Brytanii, która opuściła Unię Europejską w nocy z 31 stycznia na 1 lutego tego roku. Wielka Brytania miała 45 reprezentantów. Bez nich Komitet Regionów w kadencji 2020-2025 liczy 305 członków. 

– Dzisiaj po reprezentantach Wielkiej Brytanii są puste miejsca – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – W poprzedniej kadencji wielokrotnie rozmawialiśmy na temat brexitu. Anglicy żegnali się z nami z wielkim żalem, chcieli być członkami UE. W sali plenarnej zawsze są puste miejsca, ale w sensie symbolicznym źle, że nie ma z nami Wielkiej Brytanii. 

Z jeszcze jednego powodu jest to historyczne posiedzenie plenarne Komitetu Regionów. Po raz pierwszy w delegacji polskiej znalazły się kobiety – prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Obie reprezentują Unię Metropolii Polskich. 

Dwoje reprezentantów z Pomorza 

Oprócz prezydent Gdańska, która debiutuje w Komitecie Regionów, z Pomorza zasiada w nim od 10 lat marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Reprezentuje on Związek Województw RP. Każdy z członków Komitetu Regionów ma swojego zastępcę. W poprzedniej kadencji Aleksandra Dulkiewicz była zastępczynią tragicznie zmarłego Pawła Adamowicza. 

– Cieszę się, że w polskiej delegacji pojawiły się dwie silne kobiety – komentuje marszałek Struk. 

Każdy z członków bierze udział w pracach co najmniej dwóch komisji. Dulkiewicz wybrała CIVEX (Komisję Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych) oraz ECON (Komisję Polityki Gospodarczej). Za 2,5 roku prezydent Gdańska ma zostać wiceprzewodniczącą CIVEX.

– Cieszę się, że w Komitecie Regionów jest wielu polityków PiS-u – przyznaje Dulkiewicz. – Tu obowiązuje kultura polityczna, wiele spraw ustala się na zasadzie kompromisu, a nie tylko siły większości. 

Komitet Regionów w kadencji 2020-2025 będzie zajmował się m.in. rozwojem miast, ochroną środowiska czy migracją. Następne posiedzenie plenarne zaplanowane jest na marzec tego roku. Rocznie KR organizuje sześć sesji plenarnych. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBezpłatne szkolenie dla rolników – luty 2020
Następny artykułTłusty czwartek 2020. Kiedy wypada święto pączków i zaczynają się ostatki?