Komisja sejmowa: nie będzie debaty w Sejmie nt. działań rządu w obliczu kryzysu klimatycznego
12.02.2020r. 14:41
Debatę w tej sprawie uznała w środę za zbyteczną wiceprzewodnicząca komisji Anna Paluch (PiS), podkreślając, że dyskusje Polski z Komisją Europejską są “na etapie inicjalnym”, a zatem nie ma powodu, aby teraz przenosić te kwestie na debatę plenarną Sejmu, “bo nie będzie konkretów, tylko – mówiąc kolokwialnie – +bicie piany+”.
“Jesteśmy naprawdę w sytuacji kryzysu klimatycznego, to nie jest +bicie piany+, to jest próba rozmowy o kierunkach i o priorytetach, to znaczy, musimy pewne rzeczy przegadywać wspólnie” – ripostowała Daria Gosek-Popiołek (Lewica).
Za debatą głosowało dziewięciu członków komisji, przeciw było piętnastu. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński wskazał podczas posiedzenia komisji, że kwestie zagrożeń wynikających ze zmian klimatu zostały zidentyfikowane w kilku dokumentach rządowych. Wymienił Strategiczny Plan Adaptacji do zmian klimatu oraz Politykę ekologiczną państwa 2030.
Wiceminister wskazał, że zagrożeniami są m.in. częstsze ekstrema temperatury, intensywniejsze opady, bardziej intensywne i częstsze huragany i częstsze susze. Zaznaczył, że zmiany to poważne zagrożenie dla różnorodności biologicznej, wpływają też niekorzystnie na warunki hydrologiczne. Guibourgé-Czetwertyński podkreślił też, że wraz z największymi miastami w Polsce opracowane zostały miejskie plany adaptacji, które “zidentyfikowały zagrożenia w tych miastach i możliwe kierunki inwestycyjne”.
“W ramach POIiŚ przeznaczyliśmy także blisko miliard zł na finansowanie inwestycji potrzebnych, wynikających właśnie z tych planów klimatycznych. I to jest kierunek, który będziemy chcieli kontynuować” – powiedział wiceminister klimatu. Dodał, że rząd podejmuje też działania związane z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych “spójne ze światowymi trendami w tym zakresie, poprzez m.in. rozwój energii odnawialnych, rozproszonych źródeł energii”.
Przewodnicząca komisji Urszula Pasławska (PSL-Kukiz’15) pytała o planowany termin osiągnięcia neutralności klimatycznej, rekomendacje celów na przyszłe lata w tym zakresie i narzędzia, które będą temu służyć.
“Zgodnie z naszymi zobowiązaniami osiągniemy neutralność klimatyczną w drugiej połowie tego wieku. Bardziej konkretne cele będziemy też przedstawiać w ramach prac nad polityką energetyczną i nad naszą strategią długoterminową i tam będziemy oceniać, jakie są dokładne możliwości, biorąc pod uwagę uwarunkowania polskiej gospodarki i polityki unijnej” – powiedział Guibourgé-Czetwertyński.
Pytanie o to, czy wiceminister klimatu akceptuje planowaną kopalnię odkrywkową węgla brunatnego w Złoczewie zadała posłanka KO Agnieszka Pomaska, określając inwestycję jako “dewastującą środowisko, okolicę i na pewno nie poprawiającą ani jakości życia okolicznych mieszkańców, ani kondycji środowiska”.
Wiceminister wskazał, że należy “uwzględnić wszystkie czynniki środowiskowe, społeczne, gospodarcze i konsekwencje tych decyzji”.
“To są oceny, które są w toku. Myślę, że wpływ na kwestie klimatyczne tej inwestycji jest oczywisty, natomiast to nie jest problem, który ma tylko jeden wymiar – klimatyczny. On ma wiele innych wymiarów. Jestem przekonany, że wykorzystując narzędzia i instrumenty, które wywalczyliśmy w Brukseli dla wsparcia w regionach węglowych, jesteśmy w stanie oferować tym regionom perspektywy rozwoju, które mogą zapewnić dobre warunki życia dla lokalnego społeczeństwa, niezależnie od obecności czy nie eksploatacji paliw kopalnych” – zaznaczył Guibourgé-Czetwertyński.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS