Aresztowanie kogoś „bez prawa do korespondencji” – w Związku Sowieckim oznaczało zawsze śmierć, zadawaną bądź strzałem w potylicę lub na bezkresnych rubieżach komunistycznego imperium w „białym krematorium”.
Telewizja „Arte” zrealizowała bardzo ciekawy blok filmowy, ujęty w klamrę „Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich w czasach Stalina. Morderczy totalitaryzm.” W jego ramach „Arte” zaoferowała nam niezwykły cykl filmów o gułagu Die sowjetische “Hauptverwaltung der Lager”. Czwarty film w tym bloku opowiada o dwóch badaczach. Łysence, zwanym Rasputinem Sowieckiej nauki i Wawiłowie próbującym propagować w Sowietach nowoczesną genetykę.
Zrealizowane w 2019 roku filmy, ukazują piekło, jakie własnym obywatelom uczyniły Sowiety. Nie chciałem ich oglądać, nie miałem nastroju na oglądanie ciężkich dokumentów, ale z obowiązku niemal zerknąłem i przez kolejne cztery godziny nie potrafiłem oderwać się od telewizora…
Niby dużo czytałem. Literaturę „gułagową” i opracowania historyczne. Ale czytanie, to nie oglądanie twarzy świadków tamtych wydarzeń, nieoglądanie znakomicie dobranych filmów propagandowych o gułagach. To zupełnie inny poziom odbioru.
Cztery godziny znakomitego dokumentu historycznego i nie ma się, do czego przyczepić. A to nie zdarza się często, kiedy oglądamy dokumentalne filmy. Autorzy podzielili film na trzy części: „Początki 1917 – 1933”, „Rozrost 1934 – 1945”, „Zenit i śmiertelna walka 1946 – 1957”. Każda część twa prawie godzinę. Czwarty film zatytułowany jest „Wawiłow, Łysenko i Stalin: Czyli – jak my wyżywimy naród?”.
Zobaczcie koniecznie:
https://www.arte.tv/de/videos/RC-018469/die-udssr-unter-stalin/
ps. Przy tej okazji, gorąco polecam Wam trzy prace Anny Appelbaum na tematy sowieckiego ludobójstwa. Począwszy od „Gułag: A History”, poprzez „Iron Curtain: The Crushing of Eastern Europe”, na “Red Famine – Stalin’s War on Ukraine” kończąc. Wymieniam angielskie tytuły bo nie wiem jak zostały przetłumaczone w język polski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS