Podczas prac remontowych obok baszty Senatorskiej na Wawelu odkryto kamienne mury obronne z przełomu XIII i XIV w. Biegną inaczej niż przypuszczali archeolodzy. Teraz będą musieli zrewidować przebieg murów.
Remont pomieszczenia wzniesionego podczas okupacji niemieckiej prowadzony jest w południowej części wzgórza. Przybudówka funkcjonowała niegdyś jako kuchnia.
W trakcie remontu zaplanowane były badania archeologiczne, podczas których udało dokonać się znaczących odkryć. – Około metra pod powierzchnią odkryliśmy mury gotyckie. To najmniej rozpoznany rejon archeologiczny wzgórza. Mimo że spodziewaliśmy się tego odkrycia, jesteśmy zaskoczeni przebiegiem tego muru – mówi cytowany przez radio RMF FM, prowadzący badania, archeolog Paweł Kajfasz.
Wcześniej uważano, że mur przebiegał bardziej na północ, a z basztą Senatorską połączony był szyją. Teraz się okazuje, że baszta była w przebieg muru wmontowana.
Zleceniodawcą pierwszych murowanych fortyfikacji na Wawelu mógł być Leszek Czarny, Władysław Łokietek lub Wacław Czeski. Być może archeologom uda się to ustalić.
Naukowcy będą teraz rewidować przebieg umocnień. Kamienne fortyfikacje nie będą udostępnione dla turystów – zostaną zasypane.
Jak podaje RMF FM, oprócz murów odkryto także szczątki ceramiki, monety oraz relikty dwóch ścian z narożnikiem – po nieznanej wcześniej budowli ceglanej z lat dwudziestych XX w.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS