Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Rower – dzieło… warszawskiego malarza
Kto by przypuszczał, że pierwsze polskie rowery zostały zaprojektowane i skonstruowane przez malarza. Był nim Edmund Perl, który w 1868 roku zbudował pierwszy „samojazd”, tak bowiem początkowo nazywano rower. Malarz wykorzystał drewno, a zamiast dwóch kół były trzy. Rok później w Polsce odbyły się pierwsze zawody „samojazdów”.
Dyrektor Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego, Andrzej Kirmiel zaprasza na literacką wyprawę po rowerowej historii.
Warto przypomnieć, że historia roweru zaczyna się w czasach antycznych. Wizerunki pojazdów, które mogą być uznawane za „przodków” dzisiejszego roweru obecne są na reliefach odnalezionych na terenie starożytnego Egiptu i Babilonii. Zanim rower osiągnął swoją dzisiejszą formę, przebył długą drogę rozwoju.
Czy wiesz, kiedy pojawiły się pierwsze polskie rowery? Kiedy nasi pradziadkowie mogli poczuć tę wspaniałą wolność i przemieszczać się szybciej, niż na własnych nogach? Odpowiedzi na te pytania będzie można usłyszeć podczas kolejnego wieczoru przygotowanego przez Marię Marciniak, który zatytułowała: „80 minut wyprawy w rowerową historię”.
Spotkanie odbędzie się w dniu 18 lutego 2020 r., o godzinie 18:00 w Sali Starościńskiej międzyrzeckiego muzeum.
W programie przewidziano pięć mini bloków tematycznych, m.in. prezentacja multimedialna dotycząca historii rozwoju roweru, rozmowa z zaproszonymi gośćmi oraz wiersze-scenki i piosenki z końca XIX wieku z jednośladem w tle.
„A więc czytelniku i czytelniczko. Jeśli masz pieniądze, kupuj rower (…) i wyjeżdżaj jak najczęściej i najdalej za miasto. W krótkim czasie zgrubieją ci muskuły, odzyskasz sen, apetyt i dobry humor. Staniesz się człowiekiem zdrowym, dzielnym i podziękujesz niżej podpisanemu, że cię tak gorliwie…” – zachęcał Bolesław Prus.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS