Złapanie kontuzji wkurza i z chęcią dzielisz się tą złością z każdym, kto chce tego słuchać. Ale okazuje się, że Twoje nastawienie psychiczne ma ogromne znaczenie zarówno przy łapaniu kontuzji, jak i przy wychodzeniu z niej. I, jak pewnie się domyślasz, złość nie jest najlepszą z emocji w tych sytuacjach.
Popatrz choćby na badania z 2013 roku: naukowcy byli w stanie przewidzieć z 70-procentową dokładnością, które osoby po operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego ACL będą znowu w grze w ciągu roku. Jak? Przez zdefiniowanie psychologicznych cech badanych osób, takich jak mentalna gotowość na rehabilitację czy świadomość, że wszystko zależy od Ciebie.
W innych badaniach wykazano dość jednoznacznie, że takie emocje, jak strach czy niepewność blokują sportowców przed powrotem do pełni zdrowia, natomiast ci, którzy są w 100% przekonani, że im się uda, (nawet przy gorszych wynikach niż się spodziewali) dochodzili do pełni sił bardzo szybko.
„Emocje mają wpływ na proces leczenia – mówi Les Podlog, psycholog sportowy na University of Utah. – Stres na przykład ma wpływ na to, jak ukrwione jest kontuzjowane miejsce. A przecież w procesie rehabilitacji przepływ krwi przez te rejony jest kluczowy”.
To niejedyny moment, w którym Twoja psycha ma wpływ na Twoje zdrowie. Okazuje się, że jeśli obwiniasz się o to, że nie jesteś wystarczająco twardy w czasie przygotowań do danego sezonu, to mocno zwiększasz ryzyko kontuzji w następnym sezonie – i był to czynnik mający większy wpływ na zdrowie niż ilość przebieganych kilometrów (sprawdzone na 278 biegaczach).
Dobra wiadomość jest taka, że możesz sposobem myślenia wpływać na stan swojego zdrowia. Taki zestaw psychicznych umiejętności zwiększających odporność fizyczną organizmu może Ci pomóc utrzymać zdrowie nawet przy dużych obciążeniach treningowych. Wypróbuj kilka z nich, które przedstawiamy w dalszej części artykułu, aby unikać kontuzji, szybciej po nich wracać do zdrowia i jeszcze szybciej osiągnąć szczyt formy.
Czy na pewno mam kontuzję?
Zanim złapiesz doła, że przytrafiła Ci się kontuzja, warto zadać sobie powyższe pytanie. Czasami bowiem ciężko jest odróżnić normalne zmęczenie mięśniowe po mocnym treningu od urazu. Ale są pewne sygnały ostrzegawcze, które wskazują, że to jednak kontuzja. Ból narasta w czasie biegu, utrzymuje się dzień lub dłużej po treningu, zmienia Twój krok. Jeśli zauważysz jeden z tych trzech symptomów, przerwij treningi. Jeśli kilka dni przerwy nic nie zmieni, to nie licz na cud i poszukaj diagnozy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS