ARP: w styczniu węgiel energetyczny w portach ARA najtańszy od czterech lat
11.02.2020r. 15:43
Z analizy wynika, iż początek roku na międzynarodowym rynku węgla nie poprawił słabych nastrojów, które przeważały pod koniec 2019 r.
“W obszarze Atlantyku presja na energetykę węglową jest coraz silniejsza, mimo iż konsumpcja surowca została już zredukowana o ponad połowę w takich krajach jak Niemcy, Hiszpania, Wielka Brytania oraz Francja. Spadek konsumpcji w elektrowniach węglowych napędzany jest słabszym zapotrzebowaniem na energię w rezultacie wyższych temperatur w okresie zimowym, korzystnymi uwarunkowaniami dla energetyki gazowej czy rosnącą konkurencją ze strony paliw odnawialnych” – czytamy w opracowaniu.
W rezultacie początek tego roku przyniósł najniższe notowanie indeksu CIF ARA od 2016 r. W pierwszym tygodniowym notowaniu wartość tego indeksu wyniosła 52,09 USD za tonę węgla i w stosunku do ostatniego notowania w 2019 r. obniżyła się o 1,10 USD na tonie. Rok wcześniej wartość indeksu wynosiła 84,35 USD za tonę, a w styczniu 2018 r. – 96,19 USD za tonę.
“Dlatego w obliczu niskich cen w portach ARA oraz rosnących cen dostaw surowca z RPA, dostawcy optowali za przekierowaniem wolumenów z rynku europejskiego na rynek Azji-Pacyfiku, który w styczniu wykazał się zdecydowanie większą aktywnością w porównaniu do rynku Atlantyku” – podano w opracowaniu.
Ceny dostaw surowca z RPA, mimo spadku w pierwszym tygodniu stycznia, na przestrzeni całego miesiąca zauważalnie rosły. Sprzyjało temu głównie zapotrzebowanie ze strony indyjskiego sektora żelaza gąbczastego oraz kurcząca się podaż w tym obszarze rynku. W styczniu południowoafrykański indeks węglowy odnotował wzrost o 15 proc. i w ostatnim tygodniowym notowaniu miesiąca wyniósł 90 USD za tonę, przy silnej konkurencji ze strony węgla z Rosji i Kolumbii.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS