A A+ A++

Najlepsza przyprawa korzenna do świątecznych ciasteczek i ciast? Taka, którą przygotujemy samodzielnie. W sklepach są oczywiście dostępne rozmaite propozycje, ale w składzie niektórych “gotowców” na pierwszym miejscu widnieje cukier. Domowa mieszanka pozwoli uniknąć takich dodatków. Co więcej, możemy samodzielnie zmieniać proporcje, dodawać ulubione przyprawy, jak i wykluczać te, których nie darzymy zbytnią sympatią.

Przyprawy korzenne. Aromatyczne, wyraziste, rozgrzewające

Przyprawy korzenne są grupą aromatycznych substancji z korzeni rośliny. W gronie najpopularniejszych znajdują się cynamon, imbir, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, pieprz i kurkuma.

Ze względu na charakterystyczny smak i aromat są wykorzystywane jako dodatek do ciast, ciasteczek, deserów czy rozmaitych potraw. Często są również dodatkiem do zimowych, rozgrzewających herbat czy kawy. Należy jednak stosować je z umiarem, ponieważ dość łatwo mogą całkowicie zmienić smak dania czy napoju.

Cynamon: jedna z najpopularniejszych przypraw. Bez cynamonu trudno wyobrazić sobie niejedną potrawę, deser, a czasami nawet i kawę. Ma on charakterystyczny smak i zapach, który kojarzy się właśnie z jesienią i zimą. Cynamonowe bułeczki? To jest to! Trudno wyobrazić sobie bez niego również świąteczne wypieki, a zwłaszcza ciasteczka. W jego stosowaniu należy zachować umiar – cynamon nie przepada za konkurencją i w łatwy sposób potrafi zdominować smak całej potrawy czy deseru.

Połącz kilka składników i gotowe. Przyprawy korzennej nie musisz kupować w sklepie123RF/PICSEL

Imbir: sięgamy po niego najczęściej w chłodne dni. Nie bez powodu – ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, a do tego działa przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Dlatego też jest chętnie stosowany jako naturalny pomocnik w walce z przeziębieniem czy infekcjami dróg oddechowych.  Ma delikatnie słodki i korzenny, ale ostry smak. Jego aromat jest bardzo intensywny. Dlatego też imbir jest często wykorzystywany do sosów, potraw mięsnych czy wypieków. Przyprawa często jest też ważnym dodatkiem do zimowej herbatki czy rozgrzewającego napoju. Lubi przede wszystkim towarzystwo cytryny i miodu.

Zobacz również:

Gałka muszkatołowa: ma słodki, lekko pikantny smak i intensywny aromat. Przyprawa wręcz idealnie nadaje się do zup czy napojów takich jak np. grzane wino. Jest też niezastąpiona, jeśli chodzi o świąteczne wypieki czy ciasteczka. Potrawom nadaje nieco orientalnego akcentu.

Kardamon: występuje w odmianie zielonej i czarnej. Pierwsza z nich jest delikatniejsza i występuje częściej, natomiast druga nieco ostrzejsza i rzadziej spotykana. Kardamon ma słodki i korzenny smak, często jest stosowany w kuchni azjatyckiej, indyjskiej, śródziemnomorskiej i skandynawskiej. Jest też składnikiem przypraw takich jak np. curry.

Goździki: przyprawa o słodkim i delikatnie pikantnym charakterze. Aromatyczne goździki pasują do potraw słonych i słodkich. “Podkręcają” smak kompotu, sosu czy innych potraw. Szczególną popularnością cieszą się zwłaszcza w okresie świąt Bożego Narodzenia.

Kurkuma: ma intensywny żółty kolor i aromatyczny zapach. Jest często stosowana w kuchni azjatyckiej czy indyjskiej. Potrafi dodać koloru i smaku rozmaitym potrawom. To na jej bazie przygotowuje się tzw. “złote mleko”. Jak je przygotować?

Chociaż wspomniane przyprawy mają wiele zastosowań, w okresie świątecznym najczęściej wykorzystujemy je do rozmaitych wypieków. Jak samodzielnie przygotować aromatyczną mieszankę, która wzbogaci smak ciasteczek czy innych wypieków? Oto prosty przepis.

Przyprawa korzenna nada smaku i aromatu świątecznym wypiekom

Przyprawa korzenna nada smaku i aromatu świątecznym wypiekom123RF/PICSEL

Jak zrobić samemu przyprawę korzenną? Oto prosty przepis

Składniki:

  • 3 łyżki cynamonu,

  • 3 łyżeczki zmielonego imbiru,

  • 3 łyżeczki zmielonych goździków,

  • 3 łyżeczki kardamonu,

  • 1, 5 łyżeczki ziela angielskiego,

  • 4-5 łyżeczek goździków.

To podstawowe przyprawy, z których przygotujesz aromatyczną korzenną mieszankę. Opcjonalnie możesz do niej również dodać szczyptę gałki muszkatołowej, szczyptę czarnego pieprzu i kolendry oraz 1/3 łyżeczki anyżu w nasionach. Warto pamiętać, że proporcje zależą od tego, jakie przyprawy najbardziej lubimy. Może więcej cynamonu, a mniej imbiru?  Mniej ziela angielskiego? W tym przypadku warto żonglować proporcjami i znaleźć ulubione połączenie. Domowa przyprawa korzenna z pewnością doda naszym wypiekom charakterystycznego smaku. A aromatyczny zapach z pewnością wprowadzi nas w świąteczny klimat.

Zobacz też:

“Ewa gotuje”: Forszmak z dyniąPolsat

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do na … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS wspiera przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi, milionowe przelewy w ramach świadczenia interwencyjnego  
Następny artykułEksperci branżowi krytykują projekt ustawy o krajowym systemie bezpieczeństwa