A A+ A++

Obszerna kolekcja klisz ze zdjęciami Częstochowy lat 50. i 60 XX w. trafiła do Narodowego Archiwum Cyfrowego. Nie została jeszcze zdigitalizowana, ale my publikujemy część z tych fotografii.

– Zdjęcia robił mój ojciec, pasjonował się fotografią – mówi Andrzej Babczyński, które długie lata kierował Wodociągami Częstochowskimi, a potem, nim przeszedł na emeryturę, był krótko wiceprezydentem miasta.

Ojciec pana Andrzeja przyjechał do Częstochowy w latach 50. XX w. w ekipie warszawskiego Miastoprojektu, biura zajmującego się kompleksowym projektowaniem. Częstochowa przeżywała wówczas okres szybkiego rozwoju, wzrostu liczby mieszkańców. Polska Ludowa stawiała na przemysł ciężki i zdecydowano o rozbudowie huty na Rakowie, której nadano imię Bolesława Bieruta. W ślad za tym szła rozbudowa Częstochowy: w II połowie lat 50. XX w. powstała tzw. oś pracy, czyli ciąg prostopadłych do Alej Najświętszej Maryi Panny alej, wzdłuż których poprowadzono linię tramwajową. Budowano nowe osiedla: najpierw wypełniono luki w zabudowie III Alei, bloki powstały też na jej zapleczu, przy ul. Nowowiejskiego, Sobieskiego i sąsiednich. Na Rakowie pierwsze nowe domy mieszkalne stawiano wokół przedwojennego hutniczego osiedla, ale wkrótce ruszyła budowa al. Pokoju. Potem zaś “sięgnięto” po pola na Zawadach – dziś to miejsce nazywa się Tysiącleciem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOne Love Music Festival 2024 za nami. Muzyczne święto w Hali Stulecia na zdjęciach
Następny artykułВ Румынии проходят президентские выборы