A A+ A++

W październiku ZOO Wrocław ogłosiło prawdziwą sensację: w ogrodzie przyszły na świat 4 tygrysy sumatrzańskie, jedne z najrzadszych i najbardziej zagrożonych wyginięciem zwierząt w naturze. Rodzicami maluchów urodzonych 22 lipca – trzech samców i samiczki – są Nuri i Tengah, którzy troskliwie się nimi opiekują. Wrocławskie zoo jest jedynym ogrodem zoologicznym w Polsce, który hoduje te niezwykłe drapieżniki.

Urodzone we Wrocławiu maluchy — Musi, Hari, Kampar i Indera — rosną błyskawicznie.

Zobacz również

Zwierzęta tego gatunku pochodzą (jak wskazuje nazwa) z Sumatry — indonezyjskiej wyspy w Południowo-Wschodniej Azji, a więc z ciepłego rejonu świata. Jesienią i zimą nie mogą więc spędzać na wybiegu całych dni, bo po prostu by zmarzły.

W chłodne dni można zobaczyć je na wybiegu od godz. 12 do godz. 14. Meteorolodzy zapowiadają, że w przyszłym tygodniu temperatury mają wzrosnąć do kilkunastu stopni powyżej zera. Jeśli faktycznie tak się stanie, będziemy je wypuszczać wcześniej, około godz. 11, a może nawet 10. Wszystko zależy od warunków.

Weronika Łysek, ZOO Wrocław

Tak tygryski rozrabiały mniej więcej 1,5 tygodnia temu:

Tygryski z zoo i ich „matka chrzestna” 

Niedawno tygryski, które mają już ponad 4 miesiące, odwiedziła ich „matka chrzestna”, czyli Małgorzata Cepińska. Gdy zoo ogłosiło konkurs na imiona dla czworaczków, to właśnie jej propozycje spodobały się najbardziej.

– Pomyślałam, że imiona powinny nawiązywać do środowiska naturalnego tygrysów i mieć w sobie nutę drapieżności. Tygrysy są silnie związane ze swoim środowiskiem, to strażnicy dżungli. Jako nieliczne z kotowatych lubią wodę, stąd inspiracja rzekami. Spośród sumatrzańskich rzek wybrałam takie, które pasowały do tych kotów temperamentem i mają w sobie nutkę tygrysiej drapieżności – powiedziała, odbierając w zoo specjalne podziękowania.

Zobacz również

Jak rozpoznać tygryski?

Indera – samiczka, wyróżnia się subtelnym wzorem na czole przypominającym odwrócone serduszko. Na prawej łapce nie znajdziecie pasków.

Musi – na jego czole plamki układają się w formie linii biegnącej od oka do oka.

Kampar – najciemniejszy z rodzeństwa, ma wiele ciemnych plamek i charakterystyczny wzór w kształcie jodełki, który ciągnie się w stronę czubka głowy.

Hari – między oczami znajdziecie charakterystyczną podłużną czarną linię, a jego czółko zdobią delikatne, rzadko rozmieszczone plamki. Ma też na prawej łapce odwrócone “L”.

Pomóż ratować tygrysy sumatrzańskie w naturze

I jeszcze jedno związane z tygrysami wydarzenie: 29 listopada zoo zaprasza na spotkanie ZOO i DODO NA RATUNEK TYGRYSOM.

Rozpocznie się o godz.15.00 przy wybiegu tygrysów, a o godzinie 15.45 w Afrykarium w sali audytoryjnej rozpocznie się wykład Pawła Sroki, kierownika wydziału ssaków drapieżnych w ZOO Wrocław.

Dla uczestników wydarzenia wejście do zoo jest bezpłatne, prosimy jednak o dobrowolną wpłatę darowizny na specjalne konto Fundacji ZOO Wrocław DODO: 89 1020 5226 0000 6102 0547 2040 z dopiskiem TYGRYSY. 100 proc. wpłat wesprze działalność WildCats Conservation Alliance chroniącej tygrysy na Sumatrze.

ZOO Wrocław

Wejście od 14.30 przez bramę służbową (tą ze szlabanem), wystarczy podać ochronie hasło: ZOO i DODO na ratunek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРосія тримає у Чорному морі шість ракетоносіїв – ВМС
Następny artykułWhatsApp nie lubi Polaków. Z tej nowości skorzystają np. Niemcy i Rosjanie, ale nie my