A A+ A++
Rodzina zastępcza to najlepsza forma wsparcia, gdy zawodzi rodzina biologiczna – przekonują pracownicy MOPR. fot. 123rf.com/Aleksandr Davydov

– To praca 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, która może okazać się nie tylko zawodowym, a przede wszystkim życiowym spełnieniem – przekonują pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zachęcając do tworzenia rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka. Już teraz ponad 250 dzieci, podopiecznych domów dziecka i placówek opiekuńczo-wychowawczych mogłoby wychowywać się w bardziej sprzyjających warunkach. Jak zostać rodzicem zastępczym?

Czy zdecydował(a)byś się na utworzenie rodziny zastępczej?

Nie, to zbyt duża odpowiedzialność i wyzwanie 33%

Zastanawiam się nad tym 18%

Tak, chętnie zdecydował(a)bym się na taką formę pomocy dzieciom 11%

Być może, ale musiał(a)bym lepiej poznać warunki 19%

Pod warunkiem, że miał(a)bym wsparcie finansowe od odpowiednich instytucji 19%

Oddaj głos Łącznie głosów: 681

W środę, 12 lutego, w godzinach od 8 do 18 Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, przy ul. K. Leczkowa 1A w Gdańsku, zaprasza osoby zainteresowane założeniem rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka na dzień otwarty.

– Zachęcamy do odwiedzenia gdańskiego MOPR-u, by porozmawiać m.in. ze specjalistami, psychologami, trenerami szkolącymi kandydatów na rodziców. Pracownicy Ośrodka odpowiedzą m.in. na pytania o udzielane rodzinom zastępczym wsparcie finansowe, rzeczowe, asystenckie oraz psychologiczne i prawne. Poradzą, jak przygotować się do pełnienia roli zastępczego rodzica i wykonywania tego zajęcia – mówi Sylwia Ressel, rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Specjaliści Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR dyżurować będą w sali konferencyjnej na parterze budynku, ale również pod numerami tel.: 58 347 82 77 lub 58 347 82 68 oraz 58 347 82 78.

Czytaj też: Rodzice zastępczy: Trudno się nie przywiązać. Ta “praca” to nasze życie

Kto może stworzyć rodzinę zastępczą?

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie zachęca osoby, które mają dużo cierpliwości i wyrozumiałości, aby stworzyły rodzinę zastępczą i przyjęły do swojego domu dzieci, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać z własnymi rodzicami.

– To najlepsza forma wsparcia, gdy zawodzi rodzina biologiczna – twierdzą pracownicy MOPR.
Wiele dzieci czeka na swoją szansę, na ciepło, na miłość, na dom. Jak im pomóc? Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka może stworzyć zarówno małżeństwo, jak i osoba samotna.

– Być może po konsultacji ze specjalistami pieczy zastępczej łatwiej będzie zainteresowanym podjąć decyzję o takim wsparciu dzieci z bagażem doświadczeń. Pamiętając przy tym, że prowadzenie np. zawodowej rodziny zastępczej jest przede wszystkim odpowiedzialną pracą. Może ona się okazać nie tylko zawodowym, ale i życiowym spełnieniem – przekonuje Ressel.
Czytaj też: Wszystkie dzieci potrzebują miłości. Jak zostać rodziną zastępczą?

Obecnie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych w Gdańsku przebywa 258 dzieci.

– Każde z tych dzieci czeka na rodzinę. 53 z nich to dzieci, które przebywają w ośrodku powyżej roku do ok. dwóch lat, ale aż ponad setka przebywa tam już ponad trzy lata. To zdecydowanie za długo, każde dziecko po takim czasie przy nawet najlepszej opiece wychowawców będzie mocno odczuwało brak rodziny – mówi Joanna Radzimowska, kierownik Wydziału Pieczy Zastępczej MOPR w Gdańsku.
Z danych MOPR wynika, że najczęściej na utworzenie rodziny zastępczej decydują się osoby spokrewnione z dziećmi. Gdańskie maluchy wychowują się w 33 zawodowych rodzinach zastępczych, ponad 300 rodzinach zastępczych (te nie są zawodowe) oraz w 16 rodzinnych domach dziecka. Przebywa w nich łącznie ok. 600 dzieci. Gdańskie dzieci mieszkają również w 18 kameralnych placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTropem Wilczym 2020
Następny artykułKolejna dawka kolędowania w Brzezince