A A+ A++

 Tematem dziewiątego spotkanie z cyklu „Życie. Praca. Pasja” była autentyczność. O swojej drodze do niej opowiedzieli Anna Lembicz, Krzysztof Rudek, Agnieszka Skrobisz, Radek Janicki i Marzena Dembicka. Uczestnicy, którzy 21 listopada wypełnili salę Dworca PKP, ani przez chwilę się nie nudzili. Spotkanie kipiało od dobrej energii, pomysłów i inspiracji.

Stowarzyszenie Pozytywni wespół z Pracownią Poznania Potrzeb od dziewięciu lat w listopadzie organizują spotkanie z cyklu „Życie. Praca. Pasja”. Zapraszają do rozmowy nietuzinkowych ludzi, którzy dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami, pomysłami i inspiracjami.

Tematem czwartkowego spotkania 21 listopada br. w sali Dworca PKP była autentyczność.

Inicjatorzy wydarzenia „Życie. Praca. Pasja” Marcin Karwowski i Marzena Dembicka

O byciu autentycznym, o drodze do niej, o łączeniu pracy z pasją i projektach, w których uczestniczą lub które sami inicjują opowiedzieli Anna Lembicz, Krzysztof Rudek, Agnieszka Skrobisz i Radek Janicki.

W rozmowie z Marcinem Karwowskim ze Stowarzyszenia Pozytywni i Marzeną Dembicką z Pracowni Poznania Potrzeb odpowiedzieli na trudne pytania: kim są, czy czują się autentyczni, co dla nich znaczy bycie autentycznym, co się z tym wiąże i jak radzą sobie z konsekwencjami takiej postawy.

Uczetsnicy IX spotkania z cyklu ” Zycia. Praca. Pasja”

Każdy z prelegentów na swój sposób określił pojęcie bycia autentycznym.

Anna Lembicz
Anna Lembicz – architekt, współzałorzycielka Stowarzyszenia Starogard 2030

Dla Ani Lembicz, z wykształcenia architekt, z zamiłowania działacz społeczny z ramienia Stowarzyszenia Starogard 2030, autentyczność równoznaczna jest ze zgodą ze sobą.

— Uciekam od frustracji związanych z obecnymi zasadami projektowania boczną furtką, którą jest dla mnie Stowarzyszenie. Tam mogę robić to, co uważam za słuszne. Piękno dostrzegam w przyrodzie. Obecnie bliżej mi do działań związanych z projektowaniem zieleni i ekologią. Dostrzegam sens w zmianie kierunków i zbaczania z utartych szlaków. Bywam przy tym często bezkompromisowa, co nie zawsze jest dobrze odbierane. Niestety to jedna z konsekwencji bycia autentyczną – mówiła prelegentka podczas spotkania.

Krzysztof Rudek
Krzysztof Rudek – fotografik

Dla Krzysia Rudka – fotografika – autentyczność to droga do samego siebie. Tę drogę odnalazł podczas spaceru po lesie i o tej drodze opowiedział.

— Autentyczność to odnalezienie w sobie przyjaciela i pogodzenie się z tym, że życie płynie swoim tempem, a my możemy brać w nim udział na własnych warunkach. Nie musimy za nim gonić, warto czasem się zatrzymać, powiedzieć „nie” i po prostu być – mówił Krzysztof Rudek.

Podczas prezentacji wspomniał o swoich fotograficznych inspiracjach i projektach, które z powodzeniem realizuje. Na pytanie, kim jest odpowiedział, że nie wie.

— Bywam partnerem, pracownikiem, fotografem. Kim jestem nie wiem, po prostu jestem – powiedział.

Agnieszka Skrobisz
Agnieszka Skrobisz – autorka ksiązki pt. „Garbiella”

Z kolei Agnieszka Skrobisz autorka powieści „Garbiella” na kluczowe pytanie „kim jest?” odpowiedziała: „ kupką wrażliwości pełną sprzeczności ze wszytkami emocjami, które przeżywam”. Dla niej autentyczność to prawda.

— Jestem sobą i nie spełniam niczyich pragnień kosztem siebie – powiedziała.

W rozmowie z Marzeną Dembicką opowiedziała o swojej powieści pt. „Garbiella”, która stała się bestselerem na Amazonie.

— Tę książkę napisałam z myślą o kobietach, które potrzebują motywacji. Chciałam je przekonać, że nie ma sytuacji bez wyjścia i zainspirować do odnalezienia w sobie odwagi. Jak się z czasem okazało po lekturę sięgnęli też mężczyźni, którzy zapragnęli poznać ten kobiecy świat od środka – mówiła.

Radek Janicki
Radosław Janicki – nauczyciel historii

Radek Janicki, nauczyciel historii w szkole podstawowej, podzielił się swoimi refleksjami z życiowej podróży, w której nie brakowało zwrotów akcji.

— Moja droga to konsekwencja wielu przypadków. Poddaje się temu z ciekawością, co się wydarzy. Nie jestem typem organizatora, ale nigdy nie odmawiam pomocy — mówi Radek.

Opowiedział o swoich początkach, studiach, pracy z dziećmi i młodzieżą oraz działaniach społecznych związanych z Fundacją dr Clowna, Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, Folkowiskiem i rycerstwem.

Marzena Dembicka
Marzena Dembicka – podróżniczka, autorka książki pt. ”Przeszczep szpiku i nowe życie”, założycielka Pracowni Poznania Potrzeb

Spotkanie podsumowała organizatorka Marzena Dembicka. W wielkim skrócie przedstawiła pojęcie autentyczności w kontekście potrzeb o nacechowaniu małym średnim i wysokim.

Omówiła takie potrzeby jak: uznanie, czyli potrzebę akceptacji, spokój – potrzebę stabilności emocjonalnej i bezpieczeństwa, honor – potrzebę lojalności wobec zasad, aktywność fizyczną – potrzebę wysiłku fizycznego, piękna – potrzebę doznań estetycznych oraz kontakty społeczne, czyli potrzebę częstszych kontaktów z ludźmi.

— Pojęcie „autentyczny” funkcjonuje dla mnie w kontekście przynależności a nie dopasowywania się – podsumowała organizatorka.

Refleksje połączone z zabawą

W przerwach pomiędzy opowieściami inicjatorzy wydarzenia zaproponowali uczestnikom ćwiczenia. Zachęcili ich do wniknięcia w głąb samych siebie, by odpowiedzieć samym sobie na ważne pytania. Było przy tym wiele śmiechu i radości, ale też dużo refleksji i ubogacających przemyśleń.

Uczestnicy spotkania „Życie. Praca. Pasja” podczsa ćwiczeń rozwijających temat autentyczności

Na koniec spotkania Marzena Dembicka i Marcin Karwowski zaprosili na kolejne wydarzenie z cyklu „Biznes z pasją” w listopadzie 2025. Zapowiedzieli, że tym razem mowa będzie o życiu jako sztuce tworzenia.

Spotkania z cyklu „Życie. Praca. Pasja” dedykowane są ludziom, którzy pracę łączą z pasją.

– Nie ma nic wspanialszego, jak robić to co się kocha – twierdzą pomysłodawcy.  – Spotkania organizujemy dla tych, którzy pragną odkryć swoje mocne strony, aby z powodzeniem wykorzystać je w pracy zawodowej.

fot. Magdalena Dalecka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuch samochodowy na ul. Leśnej zostanie przywrócony
Następny artykułWyjazd siatkarek KS-u Pajęczno