A A+ A++

34 pomysły mają przemyskie spółki miejskie na sięgnięcie po pieniądze ze Szwajcarskiego Programu Współpracy. Problem w tym, że żadna z nich nie posiada ani wymaganej dokumentacji, ani decyzji czy pozwoleń.

Szwajcarsko-Polski Program Współpracy to ten, w ramach którego dzielone są fundusze, które Szwajcaria przeznaczyła na rozwój naszego kraju. Umowa, na podstawie której powstał, została zawarta 5 grudnia 2022 r. w Warszawie. Głównym celem jest zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych w Unii Europejskiej i w Polsce. Szwajcaria przyznała Polsce 320,1 mln franków szwajcarskich, a gdy do tej puli doliczy się wkład krajowy, daje to w sumie kwotę 375,5 mln franków szwajcarskich.

Z programu mogą korzystać średnie miasta. Aby miasto mogło się ubiegać o dofinansowanie, musi być zakwalifikowane przez Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego do grona 139 miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze. Miasta zostaną objęte zarówno wsparciem finansowym, jak i doradczym. Doradztwem zajmie się Związek Miast Polskich.

Na jakie projekty?

Wsparcie z programu można przeznaczyć na projekty w wielu obszarach. Wymieńmy kilka: kształcenie oraz szkolenie zawodowe i specjalistyczne, finansowanie dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, efektywność energetyczna i energia odnawialna, transport publiczny, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, ochrona przyrody i bioróżnorodność, zdrowie i pomoc społeczna czy poprawa bezpieczeństwa publicznego.

Nabór wniosków w programie został uruchomiony 7 marca br.

W gronie wspomnianych 139 polskich miast jest Przemyśl (a także Jarosław i Lubaczów z naszego regionu). Wspomniane obszary, na które można się ubiegać o dofinansowanie, otwierają szeroko furtkę choćby dla przemyskich spółek miejskich. Pięć z nich ma pomysły, na co pieniądze można by, ale… nic więcej…

Płatny dostęp do treści

Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!

Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się

Pozostało 51% tekstu do przeczytania.

Wykup dostęp

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł#dziejesiewsporcie Ależ to był strzał! Można oglądać i oglądać
Następny artykuł“Означатиме пряму участь США у бойових діях”: в МЗС Росії відреагували на рішення Байдена про далекобійну зброю