A A+ A++

Według opublikowanych dokumentów budżetowych Pentagonu, armia USA zapowiedziała dostarczenie Ukrainie pocisków, które stały się przeterminowane w 2015 roku. Okazuje się jednak, że pociski ATACMS zostały odnowione, ale na tylko 10 lat. Zatem już w 2025 roku kolejny raz upłynie ich termin ważności. USA i Ukraina muszą więc walczyć z czasem.

Co ciekawe, chociaż Stany Zjednoczone miały dostarczyć kolejne pociski balistyczne dalekiego zasięgu Ukrainie, to jednak większa ich liczba może nie dotrzeć do kraju naszego sąsiada w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Przeterminowane pociski trzeba będzie ponownie odnowić, a to pochłonąć ma miliony dolarów.

USA obiecały Ukrainie prawie przeterminowane pociski ATACMS

Wzbudziło to obawy przedstawicieli Sił Zbrojnych Ukrainy, co do praktyczności i skuteczności wysyłania tych starzejących się pocisków i ich zdolności operacyjnej. Gdyby użyto ich w tym stanie, mogłoby to zagrozić zdrowiu, a nawet życiu operatorów wyrzutni. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że wystrzelone pociski mogą w ogóle nie dotrzeć do wyznaczonego celu.

Eksperci z serwisu militarnego Bulgarianmilitary.com tłumaczą, że to cios dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Teraz, gdy Joe Biden dał zielone światło do użycia pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na terytorium Rosji, w tych okolicznościach armia może mieć ich na wyposażeniu zbyt mało, by skutecznie wykorzystać ich potencjał w boju.

Czym są i co potrafią amerykańskie pociski ATACMS?

Jednak jest w tym wszystkim i dobra wiadomość. Otóż USA powoli zastępują pociski ATACMS nowszymi PrSM. Oznacza to, że Ukraina będzie mogła liczyć na kolejne sztuki starszych, ale wciąż potężnych pocisków. Szacuje się, że każdego roku armia USA może pozbyć się ok. 100 sztuk ATACMS. Zatem mogą one trafić do Ukrainy. Niestety, nie wiadomo, kiedy i ile z nich ostatecznie znajdzie się w rękach naszych wschodnich sąsiadów.

Pociski ATACMS były produkowane w latach 1990-1997. Powstało ich w sumie 1650 egzemplarzy, a następnie zakończono produkcję na rzecz M39A1. Co ciekawe, M39 to jedyny wariant ATACMS, z którego można strzelać ze wszystkich wariantów wyrzutni M270 i M142. To właśnie takie systemy posiada Ukraina.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest wniosek prokuratury ws. zatrzymania i przymusowego doprowadzenia Zbigniewa Ziobry
Następny artykułDopiero w USA usłyszała diagnozę. “To nie żaden wstyd”