W Unii Europejskiej notowany jest spadek podaży nowej powierzchni magazynowej, która w pierwszej połowie 2024 roku wyniosła ok. 8 mln mkw., czyli prawie 20% mniej niż w analogicznym okresie rok temu. Niemal 40% tej powierzchni (nowej podaży) nadal czeka na najemców – wylicza Newmark Polska w raporcie „Rynek magazynowo-przemysłowy w Europie, I połowa 2024 r.” – Najwięcej nowych magazynów wybudowano w Polsce – prawie 1,65 mln mkw. Dużą podaż odnotowano również w Holandii i Szwecji, gdzie oddano do użytku odpowiednio 1,1 mln mkw. i 900 tys. mkw. – dodaje dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska Jakub Kurek.
Duży potencjał wzrostu
Podkreśla, że kraje dysponujące sporymi bankami gruntów inwestycyjnych, m.in. Niemcy, Polska czy Francja, nadal wykazują duży potencjał wzrostu, w szczególności w dobie rosnącego znaczenia nearshoringu i friendshoringu.
Czytaj więcej
Firma doradcza Savills tłumaczy, że nowe inwestycje magazynowe wynikają ze strategicznego położenia i szybko rozwijającej się infrastruktury Polski. Przypomina, że znaczące fundusze unijne, wynoszące łącznie 229 miliardów Euro w latach 2007-2027, umożliwiły rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej oraz portowej. Polska dysponuje rozbudowaną siecią dróg. GDDKiA zarządzą siecią dróg krajowych o łącznej długości około 17 800 km, w tym drogami szybkiego ruchu o długości 5173,4 km, na co składa się 1864,8 km autostrad i 3308,6 km dróg ekspresowych.
Natomiast port w Gdańsku obsłużył w 2023 roku ponad 79,6 milionów ton ładunków, co stanowi wzrost o 26,1% w porównaniu z 2022 rokiem, stając się jednym z kluczowych punktów dla logistyki w regionie Morza Bałtyckiego. – Polska, z uwagi na strategiczną lokalizację i nowoczesną infrastrukturę drogową, jest tzw. „center of gravity”, czyli optymalnym punktem dla obiektu logistycznego do obsługi zarówno Europy Zachodniej, Środkowo-Wschodniej, jak i Skandynawii oraz krajów Bałtyckich – podkreśla Director, Head of Industrial Services Hub, Savills Katarzyna Pyś-Fabiańczyk.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS