Kolejną zmianą miałaby być większa liczba dni wolnych. Przypomnijmy, że aktualnie krwiodawcy mogą skorzystać ze zwolnienia w dniu, w którym oddają krew, i w dniu następnym. Fundacja Dobre Państwo proponuje, by zmienić brzmienie art. 9 ust. 1 pkt 1: „Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje: 1) zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dwóch dniach następnych […]”. W związku z tym dawcy mogliby korzystać z trzech dni wolnych.
Jak twierdzi fundacja: „Dodatkowy, drugi dzień na regenerację, wytchnienie i wypoczynek oraz odbudowę organizmu dla Krwiodawcy, dla wszystkich wdzięcznych Polek i Polaków jest oczywisty i zasłużony”.
Z jakich przywilejów mogą korzystać krwiodawcy?
Obecnie przywileje różnią się w zależności od tego, czy uzyska się tytuł Honorowego Dawcy Krwi czy Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi.
Honorowy Dawca Krwi może liczyć na zwolnienie od pracy i zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi, jeśli nie można go wykonać w czasie wolnym od pracy. Za czas tego zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca musi udzielić dnia wolnego na czas oznaczony w zaświadczeniu wydanym przez jednostkę organizacyjną publicznej służby krwi, które pracownik otrzymuje po oddaniu krwi. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o swojej nieobecności, a pracodawca zwalnia go od pracy i wykonywania czynności służbowych. W przypadku, gdy okaże się, że z jakiegoś powodu nie udało się oddać krwi, pracownik również może … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS