A A+ A++

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na orbitę okołoziemską trafiła 20 listopada 1998 roku. ISS porusza się ze średnią prędkością 27 574,74 km/h i na wysokości ok. 423 km. Stacja okrąża naszą planetę aż 16 razy na dobę. Rocznicowy miesiąc to doskonała okazja, by zaobserwować jej przelot gołym okiem, pod warunkiem że warunki pogodowe będą sprzyjać. W ciągu najbliższych dni okazji będzie sporo, ale to niejedyna atrakcja dla miłośników obserwacji nieba.

Zobacz wideo Gwiazda “Dirty Dancing” zachwycona Polską. W wywiadzie nie kłamała, dowód uchwyciła kamera

Kiedy ISS nad Polską 2024? 21 listopada pojawi się dwukrotnie. To nie koniec

Czas i godziny przelotów ISS nad Polską można sprawdzić na stronie isstracker.pl. Na portalu dostępna jest także mapa, dzięki której można na żywo obserwować, w którym miejscu stacja aktualnie się znajduje. Nad Polską pojawi się 21 listopada aż dwukrotnie: pierwszy raz na południowo-wschodnim niebie, nad Podkarpaciem i południową małopolską pokaże się o 16:57, a przelot potrwa aż 5 minut i 26 sekund. Ponownie będzie widoczna w centralnej Polsce od godziny 18:33 i zniknie o 18:35. 22 listopada będzie można ją obserwować między 17:45 a 17:48, również w centrum kraju.

Statek 75P niedługo po odłączeniu od ISS na tle ‘superksiężyca’ fot. NASA Johnson / CC BY-NC-ND 2.0

ISS Tracker śledzi także przeloty satelitów Starlink. “Kosmiczny pociąg” na niebie w woj. lubuskim, południowej Wielkopolsce, woj. łódzkim, świętokrzyskim i na południu Lubelszczyzny pojawi się:

  • 21 listopada o 5:36 (koniec widoczności o 5:41),
  • 21 listopada o 17:24 (koniec widoczności o 17:27),
  • 22 listopada o 17:27 (koniec widoczności o 17:48).

Polecamy także: Nowy park świateł na mapie Polski. Ponad 1,5 km świetlnych iluminacji. Będzie, na co popatrzeć

Niebo w listopadzie. Co widać na niebie? Przygotuj lornetki albo teleskop

Najbliższe dni to także dobra okazja do obserwacji planet. Na niebie jaśnieje m.in. Jowisz. Z kolei Mars staje się widoczny około godziny 21, przy dobrych warunkach pogodowych powinien być dostrzegalny gołym okiem jako wyraźnie jasny punkt na wschodzie. Na zachodnim niebie z kolei dobrze widoczny będzie Saturn. W najbliższych dniach warto przygotować teleskop albo lornetkę, bo od 20 listopada na jego tarczy będzie można obserwować cień Tytana, największego księżyca tej planety. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułСтару гривню можна продати за десятки тисяч: як розпізнати дорогу монету
Następny artykułРосія запустила по Україні ракети з Ту-95МС: у Кременчуці й Дніпрі чули вибухи. Всі подробиці