A A+ A++

Liczba wyświetleń: 352

Prezydent Luiz Inácio Lula da Silva, inaugurując 18 listopada w Rio de Janeiro szczyt grupy G20, wezwał do „reformy globalnego zarządzania” i uchwalenia „podatku od superbogatych” w celu zmniejszenia nierówności na świecie.

„Nikt nie ma większych możliwości niż nasze kraje, aby zmienić ten świat!” – przekonywał prezydent Brazylii, która tym spotkaniem kończy swe przywództwo w G20.

Witając gości w wielkiej sali Muzeum Sztuki Współczesnej w Rio de Janeiro, gdzie rozpoczęły się dwudniowe obrady przywódców 20 krajów szczególny nacisk położył na jedno z głównych wyzwań, wobec których stoi dziś G20: „położenie kresu hańbie ludzkości, jaką jest niepewność w dziedzinie wyżywienia”.

Dyplomata Mauricio Lyrio, główny brazylijski negocjator ze strony swego kraju na szczycie G20, oświadczył w rozmowie z dziennikarzami, że prezydent Lula oczekuje, iż „utworzenie globalnego sojuszu do walki z głodem i ubóstwem na świecie znajdzie się w deklaracji końcowej szczytu G20 w Rio de Janeiro”.

Wśród źródeł „globalnych napięć” Lula wymienił „sytuację niepewności” po zwycięstwie wyborczym Donalda Trumpa, i „jego wypowiedziach dotyczących konfliktów na Bliskim Wschodzie oraz wojny między Rosją a Ukrainą”.

Prezydent Brazylii bardzo krytycznie ocenił w swoim wystąpieniu postawę Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zarzucił większości wspólnoty międzynarodowej obojętność wobec konfliktów rozgrywających się obecnie od Ukrainy po Gazę, wskazując m.in. na Chiny, USA, Rosję, Francję i Wielką Brytanię, czyli kraje członkowskie G20. „Powstaje w ten sposób odczucie, że nie każde terytorium zasługuje na poszanowanie jego integralności i nie każde życie ma najwyższą wartość” – powiedział.

Przypomniał także o tragedii Haiti, kraju skazanego na zapomnienie.

Opracowanie: wch
Źródło: Lewica.pl

TAGI: G20, Luiz Inácio Lula da Silva

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZWIERZAKI TEŻ CZEKAJĄ NA PREZENTY
Następny artykułJak zbudować zgrany zespół w pracy?