Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 zwracali dziś na siebie uwagę osób odwiedzających Cuprum Arenę. W holu na parterze galerii zorganizowali flashmob – taką formę wybrali do nagłośnienia Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka został ustanowiony 35 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako podkreślenie uznania dzieci za autonomiczne jednostki, które mają swoje prawa niezależnie od sytuacji rodzinnej, społecznej czy kulturowej. Przywileje te opisane zostały 20 listopada 1989 r. w „Konwencji o prawach dziecka”. Wszystkie organizowane dziś kampanie i aktywności mają na celu przypomnienie tych praw oraz konieczności ochrony dzieci przed wszelkimi formami przemocy, wykluczenia czy niesprawiedliwości. Jest to dzień solidarności z dziećmi na całym świecie.
O tym uczniowie Zespołu Szkół nr 2 mówili podczas swojego happeningu. Podawali też przykłady trudności, które im doskwierają.
– Takie święta przypominają nam, jak ważne są te prawa i że wszyscy powinni je respektować. Na przykład prawo do informacji – często jesteśmy pomijani, bo dorośli uważają, że skoro jesteśmy dziećmi i wielu spraw jeszcze nie rozumiemy, to nie powinniśmy być w nie mieszani. A przecież my też chcemy wiedzieć więcej i rozumieć, co się dzieje wokół nas – mówi Anita Barabaś z klasy 2c. – I prawo do odpoczynku – uważam, że powinniśmy mieć go trochę więcej, bo jednak szkoła zajmuje nam bardzo dużo czasu – dodaje.
Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w Lubinie miały też stać się okazją do refleksji dorosłych nad ich rolą w zapewnianiu dzieciom praw do edukacji, zdrowia, bezpieczeństwa oraz swobodnego rozwoju.
– Wczoraj obowiązującym kolorem był czerwony, przypominający o konieczności przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Dziś dominuje kolor niebieski, symbolizujący prawa dziecka. Dzieciaki są dla nas bardzo istotne, bo to one są przyszłością naszego narodu – podkreśla starosta lubiński Paweł Kleszcz, który spotkał się dziś z uczniami. On sam temat dziecięcych praw sam często porusza jako ojciec i przyznaje, że dzieci bywają wymagającymi partnerami w tych rozmowach. – Czasami nieco przesadzają: „nie posprzątam, nie wyrzucę śmieci”, ale wiedzą, jakie naprawdę są ich prawa. Najważniejsze, aby zarówno dorośli, jak i dzieci sami przestrzegali tych praw. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i mądrego korzystania w codziennym życiu – dodaje.
Obecna na wydarzeniu była również Jadwiga Musiał, przewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego, która zwraca uwagę na to, że prawa dzieci powinny być respektowane każdego dnia, a nie tylko z okazji specjalnych świąt. Jako dyrektor przedszkola na co dzień widzi, że zarówno przepisy, jak i obyczajowość stopniowo zmienia się na korzyść dzieci, ale wciąż jej zdaniem jest dużo do zrobienia:
– Uważam, że nie ma działań interdyscyplinarnych między poszczególnymi instytucjami. Mam na myśli policję, instytucje opieki społecznej, sądy, kuratorów, placówki oświatowe – wskazuje. – Są wprowadzane pewne konkretne rozwiązania, jak na przykład procedura niebieskiej karty, ale brakuje powszechnej koordynacji, synchronizacji działań. W efekcie prawo i wynikające z niego obowiązki nie działają na tych, na których faktycznie powinny działać – twierdzi Jadwiga Musiał.
Przy okazji wydarzenia z klientami galerii spotkali się też pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, którzy promowali zawód rodzica zastępczego. Wspomniana „Konwencja o prawach dziecka” mówi też, że dzieci pozbawione swojego środowiska rodzinnego – na przykład z powodu śmierci rodziców lub ich niezdolności do opieki – mają prawo do opieki zastępczej, organizowanej przez administrację publiczną w sposób zgodny z ich najlepszym interesem.
Fot. Marlena Bielecka
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS