Chcesz zapłacić za parkowanie, ale nie masz przy sobie drobnych? Pod żadnym pozorem nie próbuj korzystać z telefonu i pojawiających się na parkomatach naklejek z kodami QR. To nowy sposób na wyłudzanie danych kart kredytowych i wyczyszczenie konta lekkomyślnych kierowców.
Postępująca cyfryzacja sprzyja nowym formom kradzieży. Kilka miesięcy temu głośno było o dwóch “przedsiębiorczych” mężczyznach z Krakowa, którzy umieszczali na miejskich parkomatach fałszywe kody QR. Ich zeskanowanie powodowało uruchomienie fikcyjnej strony internetowej, na której kierowcy podać musieli dane karty kredytowej. Sama strona wyglądała bardzo wiarygodnie – wykorzystywała np. logo miasta Krakowa.
Mężczyźni szybko wpadli w ręce policji, ale nowy rodzaj przestępstwa zyskuje coraz większą liczbę naśladowców – nie tylko w Polsce. Uważać trzeba zwłaszcza w miejscowościach turystycznych, ale nie tylko.
Identyczny mechanizm miało oszustwo, które zostało dzisiaj nagłośnione przez Miejski Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. Jak podaje MZUiM, na parkomatach pojawiły się naklejki z kodem QR i napisem po angielsku “Skanuj i zapłać” oraz nazwą firmy EasyPark, która nie jest w ogóle obecna w Polsce, a jest dobrze znana w Niemczech.
Pracownicy MZUiM zlokalizowali co najmniej 20 urządzeń z fałszywymi kodami QR. O sprawie została już powiadomiona policja.
O przybierającym na sile procederze wyłudzania danych kart kredytowych ostrzegają również władze Dolnej Saksonii. Przypadki wyłudzenia danych karty kredytowej zarejestrowano ostatnio m.in. w Hanowerze.
Mechanizm oszustwa jest identyczny jak w przypadku Krakowa i Katowic – przestępcy umieszczają na parkomatach nalepki z kodami QR przekierowującymi na fałszywe strony podszywające się pod niemiecką sieć EasyPark.
W oficjalnym komunikacie lokalna policja ostrzega, by nie dać się nabrać na “profesjonalnie zaprojektowane”, kolorowe naklejki z logo sieci i wystrzegać się stron, których administratorzy proszą o podanie danych karty kredytowej.
Na celowniku oszustów są nie tylko kierowcy chcący uregulować należność za parkowanie. W ostatnim czasie policja kilkukrotnie przestrzegała też fałszywymi kodami QR umieszczanymi na ładowarkach do samochodów elektrycznych. Takie przypadki zarejestrowano już m.in. w Belgii, Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoch i Niemczech.
W przypadku ładowarek do pojazdów elektrycznych eksperci radzą, by korzystać z kodów QR wyświetlanych na ekranach urządzeń. Ich podrobienie wymagałoby od przestępców włamania się do samej ładowarki. Nie jest to oczywiście wykluczone … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS