Wczoraj odbył się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”, której organizatorami są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na rzecz Ochrony Dzieci, a jednym z partnerów jest polska Policja. Z tej okazji, na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, mieszkańcy Warszawy przejeżdżający ulicą Puławską od godz. 17.00 do świtu mogli zobaczyć fasadę budynku Komendy Głównej Policji podświetloną na kolor czerwony.
Finał kampanii – wyjątkowa data
Data 19 listopada, nie została wybrana przypadkowo. To właśnie w Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci odbywa się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo bez Przemocy”. Jest to symboliczne wydarzenie, które przypomina o konieczności przeciwdziałania krzywdzeniu najmłodszych.
Coroczne wsparcie dla ochrony dzieci
Kampania została zaplanowana jako coroczne wydarzenie mobilizujące społeczeństwo do działania. Organizacje i instytucje w całym kraju, w tym polska Policja, aktywnie uczestniczyły w inicjatywach edukacyjnych. Ich celem było zwrócenie uwagi na problem przemocy wobec dzieci i zwiększenie świadomości społecznej.
Inicjatywy edukacyjne polskiej Policji
Od 8 października jednostki Policji w całej Polsce, zarówno wojewódzkie, powiatowe, jak i rejonowe, organizowały zajęcia edukacyjno-profilaktyczne. Dzięki tym działaniom policjanci uwrażliwiali społeczeństwo na problem przemocy wobec najmłodszych i uczyli, jak skutecznie jej przeciwdziałać.
Statystyki alarmują
Według raportu „Barometr postaw wobec krzywdzenia dzieci w Polsce 2024”:
- Co piąty Polak był świadkiem przemocy fizycznej wobec dziecka.
- 28% osób nie reagowało na przemoc.
- Jeden na trzech dorosłych dopuszcza stosowanie przemocy wobec dzieci.
Te wyniki pokazują, że wiele jest jeszcze do zrobienia i pomimo spadku liczby osób popierających przemoc wobec dzieci na przestrzeni ostatnich 20 lat, nadal potrzebna jest zmiana świadomości w polskim społeczeństwie.
Razem możemy więcej: reagujmy na przemoc!
Jak widać po tych danych przemoc wobec dzieci to w naszym kraju wciąż poważny problem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna dostrzegać skalę i skutki tego zjawiska. Stajemy się bardziej świadomi, staramy się być lepszymi rodzicami, uczymy się, jak wspólnie działać na rzecz dzieciństwa mocy – bez przemocy.
Reaguj! Nie bądź obojętny!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS