A A+ A++

Miasto Tarnobrzeg rokrocznie bierze udział w akcji sadzenia roślin miododajnych organizowanej przez Samorząd Województwa Podkarpackiego. Celem zadania jest sadzenie drzew i krzewów miododajnych, które ma przyczynić się do ochrony bioróżnorodności i poprawy stanu środowiska naturalnego w województwie. Dodatkowym celem zadania jest wzrost pożytków dla pszczół i innych owadów zapylających.

Tylko w tym roku w Tarnobrzegu w ramach akcji posadzono 30 lip drobnolistnych i 20 krzewuszek cudownych. Lipy posadzono na terenie osiedla Sielec, przy ul. Hutniczej, krzewuszki pojawiły się wzdłuż ul. Dekutowskiego na osiedlu Stare Miasto.

Warto zaznaczyć, że aspekt miododajności jest często brany pod uwagę w procesie doboru gatunkowego nowych nasadzeń na terenie Tarnobrzega. Przeważają rodzime klony, lipy, śliwy, głogi lub ich ozdobne odmiany. Na terenie arboretum w Parku Dzikowskim corocznie wysiewana jest łąka kwietna, którą tworzą same kwiaty miododajne. Poza ścisłym centrum miasta ograniczane jest koszenie muraw, co pozwala na rozwój pąków roślin zielnych i zakwitnięcie kwiatów. Rośliny miododajne i nektarodajne sprzyjają nie tylko pszczołom, ale także innym owadom – wzbogacając biórożnorodność terenów zieleni – pięknie kwitną, cieszą oczy mieszkańców i dekorują miasto, a jednocześnie dają pożytek zapylaczom.

Oprócz Tarnobrzega w tegorocznej akcji wzięło udział 97 samorządów. Łącznie w województwie, tylko w tym roku posadzono niemal 6 tysięcy roślin miododajnych.

info: UM Tarnobrzeg

foto: pixabay

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Zabijanie Gomułki” na Piekarach. Seans i spotkanie
Następny artykułPierwsze drzewa w parku nad południową obwodnicą. Nie wyglądają jak dżungla z wizualizacji