Rozpoczął się sezon grzewczy a wraz z nim wzrasta ryzyko pojawienia się przypadków zatruć tlenkiem węgla (czadem). Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem bezbarwnym i bezwonnym, a co za tym idzie niewyczuwalnym dla człowieka. Przyczyną tragedii może być zaniedbana, wadliwa instalacja odprowadzania spalin, jak również niewłaściwe eksploatowanie urządzeń grzewczych, w tym pieców węglowych.
Należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać stan techniczny wszelkiego rodzaju urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń lub wody, a przede wszystkim urządzeń gazowych.
Zadbajmy również o dokonanie okresowego przeglądu komina. Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, w tym bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych mają obowiązek okresowej kontroli (co najmniej raz w roku) stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.
Bardzo ważny jest dopływ odpowiedniej ilości powietrza, w tym szczególnie do kotłowni, do łazienek oraz kuchni i innych pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia opalane paliwem gazowym. Nie należy zatykać otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza, kratek wentylacyjnych.
W trosce o własne bezpieczeństwo warto rozważyć zamontowanie czujnika dymu i tlenku węgla w pomieszczeniach, w których użytkowane są urządzenia gazowe służące do podgrzewania wody i/lub ogrzewania pomieszczeń.
Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy zwrócić się natychmiast do właściciela bądź zarządcy budynku – to on jest odpowiedzialny za jego bezpieczne użytkowanie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS