A A+ A++

Podczas ostatniego posiedzenia Rządu zatwierdzono autopoprawkę do ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Zakłada ona obniżenie składki zdrowotnej (na NFZ) dla przedsiębiorców.

Dzisiaj na rządzie przyjęliśmy autopoprawkę do ustawy. Dzięki tej zmianie obniżamy minimalną składkę zdrowotną. W chwili obecnej, niezależnie od uzyskiwanego dowodu, płacimy składkę nie niższą niż 9% od pensji. Zmiana, którą zaproponowaliśmy i która uzyskała bezdyskusyjne, jednoznaczne wsparcie ze wszystkich stron, to obniżenie tej minimalnej składki do 9% od 3/4 minimalnego wynagrodzenia. Jakie to daje konsekwencje? Na tej zmianie skorzystają, przede wszystkim ci naprawdę drobni przedsiębiorcy, ale także osoby, które na przykład sobie na działalności gospodarczej dorabiają – powiedział redakcji politykazdrowotna.com Andrzej Domański Minister Finansów.

W komunikacie po posiedzeniu Rządu możemy przeczytać, że Rządowa autopoprawka została dodana do przepisów, które przewidują, że przychody ze sprzedaży środków trwałych (np. nieruchomości) nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej

Kto zyska na zmianie składki?

Na zmianie ma skorzystać ok. 935 tys. przedsiębiorców. Według wyliczeń resortu finansów osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu ok. 100 zł miesięcznie.

Koszt nowego rozwiązania dla budżetu to ok. 945 mln zł. Tyle pieniędzy nie wpłynie ze składek w 2025 roku. Jak podkreślono, w budżecie na 2025 rok zarezerwowane zostały środki, które mają wyrównać wpływy do NFZ, zmniejszone po obniżeniu składki zdrowotnej. Początkowo zakładane, że ta zmiana będzie miała nawet większy impakt finansowy na budżet, więc już wcześniej zaopatrzono środki na to rozwiązanie.

Wszystkie te zmiany, nie odbywają się z kosztem NFZ-u, brakujące środki, będziemy uzupełniać z budżetu – dodał Minister Finansów Andrzej Domański w krótkiej rozmowie, już po posiedzeniu Rządu.

Przepisy związane z obniżeniem podstawy wymiaru składki zdrowotnej mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZimowe niebezpieczeństwa: Jak dbać o zdrowie w niskich temperaturach
Następny artykułSpotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Lingas-Łoniewską