A A+ A++

Archeolog Alan Endacott wraz ze swoim zespołem natrafił na dwa nieznane wcześniej kamienne kręgi datowane na około 3000 rok p.n.e. Najciekawszym z nich jest krąg położony w pobliżu wzgórza Metheral. Krąg składa się z 20 kamieni, z których większość na przestrzeni tysięcy lat uległa przewróceniu. Całość zajmuje przestrzeń o wymiarach 40 na 33 metry, czyli jest nieznacznie mniejsze niż słynne Stonehenge.

Dla Endacotta, którego prace badawcze stanowią część doktoratu poświęconego prehistorycznym strukturom rytualnym, odkrycie to jest kolejnym krokiem w kierunku potwierdzenia jego hipotezy o “świętym łuku“. Według archeologa, kręgi kamienne na wrzosowisku Dartmoor mogły tworzyć złożoną strukturę o ogromnych rozmiarach, której początki sięgają neolitu.

Prehistoryczny system kamiennych kręgów

Jednym z najbardziej fascynujących aspektów odkrycia Endacotta jest to, jak nowe znaleziska wpisują się w istniejącą mapę znanych kręgów. Krąg Metheral zdaje się stanowić centralną część struktury, podczas gdy drugi, położony nieco na obrzeżach, mógł pełnić funkcję swoistej bramy wejściowej do “świętego łuku”.

Endacott uważa także, że neolityczni mieszkańcy Dartmoor wykorzystywali wyższe partie terenu, jako punkty orientacyjne, co sugeruje, że najpewniej miały one duchowe znaczenie w ich kulturze.

Dalekie podróże umożliwiły wymianę wiedzy i powstanie kręgów

To, co wyróżnia te odkrycia, to ich możliwe związki z innymi znanymi megalitycznymi budowlami, takimi jak choćby Stripple Stones na Bodmin Moor czy Pierścień Brodgara na Orkadach. Endacott zauważa, że ludzie epoki neolitu poruszali się na znaczne odległości, a budowane przez nich kręgi kamienne mogły być wynikiem wymiany wiedzy między różnymi społecznościami.

Krąg spod wzgórza Metheral zdaniem archeologa potwierdza te przypuszczenia, świadcząc o szerokiej, napędzanej przez handel, sieci interakcji między ludźmi tamtych czasów. Bardzo możliwe, że autorzy nowoodkrytego kręgu odwiedzali wczesne Stonehenge, a nawet wspomniany Pierścień Brodgara na odległych Orkadach.

Jak mówi Endacott ostatnie odkrycia przynoszą jednak więcej pytań niż odpowiedzi – “Te wykopaliska przerosły moje oczekiwania i wniosły nowy materiał dowodowy, ale jednocześnie postawiły przed nami nowe zagadki. Nie zamierzamy przerywać prac”.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czy sztuczna inteligencja jest niebezpieczna?Polsat

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Garden party – irysy Doroty Wejchert” – oprowadzanie po wystawie
Następny artykułOptyka niezwykłego teleskopu dotarła na miejsce