Dlaczego sarny nawiedzają naszą działkę?
Sarny zazwyczaj trzymają się z daleka ludzkich siedlisk, ale w obliczu głodu mogą podejść bliżej zabudowań. Okazuje się, że właśnie tam mogą dyskretnie znaleźć pod dostatkiem pożywienia. Nie ograniczają się wyłącznie do roślin ozdobnych, które zjadają do cna, nie pogardzą warzywami pozostawionymi na grządkach, a także podgryzają korę drzewek owocowych, co może skutkować, że w obliczu mrozów drzewka mogą zostać bezpowrotnie zniszczone. Jeszcze gorzej, kiedy nasza działka jest na uboczu i na niej rzadziej pojawiają się ludzie – wtedy głodne stworzenia mogą częściej bezkarnie ją nawiedzać i wyrządzać spore szkody.
Zobacz również:
Chcesz uchronić działkę? Musisz narobić hałasu
Sarny są bardzo płochliwymi zwierzętami, więc tę zależność można przekuć sukces, jeśli chcemy pozbyć się nieproszonych gości. Czasami wystarczy nasza częsta obecność w tym miejscu, by zwierzęta przyzwyczaiły się do faktu, że są tam nieproszone. W wypadku, gdy nasze wizyty nie są zbyt częste, trzeba skorzystać z dźwiękowych odstraszaczy. Oczywiście w sklepach budowlanych można zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia, ale gdy liczy się czas, trzeba skorzystać z tego, co mamy pod ręką. Wtedy pomocne mogą okazać się puszki, dzwoneczki, wiatraczki i wszystko to, co pod wpływem działania wiatru wydaje dźwięk.
Aromaty dla saren? Mogą je zniechęcić
Co jeszcze można zrobić, kiedy sarny żerują na naszej działce? Warto skorzystać z sytuacji, że “szkodniki” mają bardzo wyczulony węch, dlatego można skorzystać z pewnych zapachów, które nie są dla nich przyjazne. Czego nie lubią sarny? Mocny czosnkowy lub cebulowy aromat może okazać się wybawieniem: wystarczy sporządzić mocny wywar z tych warzyw i spryskać rośliny oraz ogrodzenie, aby wizyty stały saren się rzadsze. Niektórzy chwalą sobie po prostu rozrzucenie czosnku i cebuli dookoła działki, co stanowi barierę przed nieproszonymi gośćmi. Z drugiej strony część osób wierzy, że pomocne może okazać się szare mydło powieszone w różnych częściach działki.
Tych roślin sarny nie lubią
Choć sarny są roślinożerne, to nie wszystkie okazy są dla nich smaczne, a tym bardziej zachęcające do wizyt. Szałwia, lawenda, begonie, bukszpany i jałowce cieszą nasze oko, ale te żarłoczne zwierzęta nie przepadają za nimi. Dlatego możemy stworzyć naturalną obwódkę przed sarnami: wystarczy akurat te rośliny ozdobne zasadzić na skraju naszego ogrodu albo działki.
Zabezpiecz drzewka przed sarnami
Wiemy już, że sarny są ogromnym zagrożeniem dla drzewek owocowych, ponieważ zwierzęta podgryzają korę i osłabiają rośliny. Jak je ustrzec przed zniszczeniem? Wystarczy wapnowanie, które powinno sięgnąć od podstawy do wysokości 180 cm, ponieważ powyżej tego poziomu sarny nie dosięgają. Jeśli akurat nie mamy wapna albo się nie sprawdziło, można zrobić osłony na korę: np. z maty słomianej, tektury albo folii.
Wiele osób poleca także otoczenie działki siatką leśną. Wystarczy wybrać jednak dosyć wysoką, ponieważ te niższe niż 2,5 metra nie stanowią dla saren zapory.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS