A A+ A++

Chełmno – średniowieczne miasto z miłością w tle

Chełmno, malownicze miasto położone na dziewięciu wzgórzach nad Wisłą w województwie kujawsko-pomorskim, przyciąga zarówno miłośników historii, jak i turystów pragnących odpocząć od miejskiego zgiełku.

Zobacz również:

Miejsce to, nazywane “miastem zakochanych”, zachwyca nie tylko pięknem zabytków, ale i aurą romantyzmu, która towarzyszy mu od wieków. Chełmno jest też jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Polsce, a jego historia sięga XIII wieku.

Chełmno zostało założone przez Krzyżaków w 1233 roku. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem handlowym i administracyjnym, a nadanie mu słynnego prawa chełmińskiego było kluczowe dla rozwoju nie tylko Chełmna, ale i wielu miast w regionie, które wzorowały się na jego organizacji.

Prawo chełmińskie stało się jednym z najważniejszych systemów prawnych w średniowiecznej Europie Środkowej. Dzięki temu miasto rozkwitało przez wieki, stając się ważnym ośrodkiem handlu i kultury. Mimo zawirowań historycznych, w tym wojen i zaborów, Chełmno zachowało swój dawny charakter, który do dziś można podziwiać w historycznych budowlach i urokliwych uliczkach.

Skąd miłość w Chełmnie? W lutym znajdziesz tam miłosny czar

Zakochani upodobali sobie akurat to polskie miasto Wojciech Strozyk/REPORTERReporter

Chełmno, dzięki obecności relikwii świętego Walentego, stało się miastem zakochanych. Co roku, w walentynki, odbywają się tutaj liczne wydarzenia związane z miłością, a miasto przyciąga pary nie tylko z Polski, ale i z zagranicy.

W Chełmnie można zobaczyć różne symbole miłości, a zakochani mogą zawiesić kłódkę na specjalnych bramach – jako symbol trwałości ich uczucia.

Wydarzenia walentynkowe wzbudzają zainteresowanie wśród par oraz miłośników historii i architektury. Dokładne liczby turystów są trudne do określenia, ale szacuje się, że na przestrzeni lat ruch turystyczny stopniowo wzrasta, szczególnie w okresach wakacyjnych i podczas wydarzeń związanych z lokalnymi tradycjami, takimi jak Noc Świętojańska nad Jeziorem Starogrodzkim.

Co warto zobaczyć w Chełmnie? Atrakcją są nie tylko relikwie

Miłośnicy architektury mogą podziwiać zabytki Chełmna

Miłośnicy architektury mogą podziwiać zabytki Chełmna Wojciech Strozyk/REPORTERReporter

Chełmno może poszczycić się jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów urbanistycznych w Polsce. Spacerując po mieście, można przenieść się w czasie i podziwiać liczne zabytki, które przetrwały wieki. Zdecydowanie na pierwszym miejscu można wymieć Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Jest to gotycka perła Chełmna, w której znajduje się relikwiarz świętego Walentego – patrona zakochanych. Dzięki temu, Chełmno zyskało przydomek “miasta miłości”. Co roku, szczególnie 14 lutego, świątynia przyciąga pary z całej Polski.

Chełmno może także pochwalić się rynkiem i ratuszem. To centralne punkty miasta. Piękny średniowieczny rynek, z którego wyrasta renesansowy ratusz, zachwyca. Budynek, choć wielokrotnie przebudowywany, zachował charakterystyczny styl i do dziś jest uważany za jeden z najładniejszych ratuszy w Polsce. Mieści się w nim muzeum, które pozwala zgłębić historię Chełmna i jego bogatej tradycji.

Uwagę przyciągają także mury miejskie. Chełmno jest jednym z nielicznych polskich miast, które zachowało niemal pełny obwód murów obronnych. Średniowieczne mury miejskie, wzniesione w XIV wieku, liczą około 2 kilometrów długości. To one niegdyś strzegły miasta, a dziś dodają mu niezwykłego uroku. Warto zobaczyć Basztę Prochową i Bramę Grudziądzką – świadków burzliwej historii miasta.

Architektura sakralna to także klasztor i kościół św. Ducha. Ten zespół klasztorny w stylu gotyckim jest kolejnym przykładem piękna architektury Chełmna. Obecnie w budynku znajduje się Chełmińskie Towarzystwo Kulturalne, ale niegdyś mieścił się tu szpital, co świadczy o tym, że miasto dbało o swoich mieszkańców już od średniowiecza.

Podróże osobiste: Miasto złotników i magnatówKarolina Burda, Karolina BurdaINTERIA.PL

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinał kampanii Dzieciństwo bez Przemocy trwa właśnie teraz! Podświetlamy kraj na czerwono!
Następny artykułАнна Кошмал розповіла, де познайомилась із чоловіком, якого приховує у мережі