Niestety rzeczywistą skalę takich spraw trudno oszacować ze względu na brak zintegrowanych portali sądowych. Mogę natomiast stwierdzić, że z pewnością poszkodowani pacjenci coraz częściej decydują się na dochodzenie roszczeń z tego tytułu na drodze sądowej. Wynika to m.in. z dużego wzrostu świadomości w ostatnim czasie co do możliwości dochodzenia takich roszczeń. Jest to zasługą wielu czynników, m.in. propagowania tego tematu przez media – np. niedawno zakończyła się jedna ze spraw o zadośćuczynienie w związku z błędem sztuce, a pacjentka dowiedziała o możliwości dochodzenia takich rekompensat z telewizji śniadaniowej.
CZYTAJ TEŻ: Najlepiej płatne zawody, do których nie potrzeba studiów. Na rękę można zarobić ponad 10 tys. zł miesięcznie
Na jakiej podstawie wycenia błędy w sztuce lekarskiej?
Na wysokość zadośćuczynienia składa się wiele czynników, a każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Na przykład inna wysokość zadośćuczynienia będzie brana pod uwagę w przypadku trwałej dysfunkcji palca ręki u pianisty, a inna w przypadku osoby, której ten sam uraz nie będzie miał bezpośredniego wpływu na życie zawodowe itd. Nie ma też w kodeksie cywilnym wskazanego, konkretnego katalogu kryteriów, na podstawie których sąd ustala wysokość zadośćuczynienia. Taki otwarty katalog został wypracowany przez bogate orzecznictwo. Jedno z orzeczeń mówi np. że „Zadośćuczynienie […] powinno być stosowne do doznanej krzywdy, w szczególności winny być wzięte pod uwagę takie okoliczności, jak nasilenie cierpień, długotrwałość choroby, rozmiar kalectwa, trwałe następstwa zdarzenia”.
Przy ustalaniu wysokości rekompensaty sąd niekiedy bierze pod uwagę także postawę sprawcy i wiele innych aspektów. Choćby w jednej ze spraw, którą prowadziłam, sąd przy ustalaniu wysokości zadośćuczynienia wziął pod uwagę właśnie postawę pozwanego szpitala, który w trakcie wieloletniego procesu nie przeprosił poszkodowanej ani nie wyraził jakiejkolwiek formy pomocy, mimo opinii biegłych potwierdzających niewłaściwy proces leczenia.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS