Koordynatorem utrzymania zimowego dróg w Starogardzie Gdańskim jest Miejski Zakład Komunikacji. Odśnieżaniem objęte są wszystkie ulice, część chodników, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe i parkingi. Do wyjazdu na drogi miejskie czeka blisko 20 pojazdów zmechanizowanych. Są przygotowane skrzynie z piaskiem i materiał do usuwania oblodzeń. Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz służby porządkowe i ratownicze.
Zadania związane z usuwaniem śniegu, lodu i błota z nawierzchni jezdni, chodników, dróg rowerowych, przejść dla pieszych, parkingów i przystanków autobusowych na terenie miasta realizuje Miejski Zakład Komunikacji.
Za drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe odpowiadają ich zarządcy. Za drogi wewnętrzne należące do spółdzielni, czy wspólnot mieszkaniowych, instytucji oraz firm odpowiadają właściciele bądź zarządcy poszczególnych nieruchomości. Obowiązkiem każdego jest oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników, położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność.
Obowiązki mieszkańców
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem czystości w mieście, również mieszkańcy – właściciele nieruchomości – mają obowiązek odśnieżania dróg i chodników w granicach swoich posesji.
Spotkanie dot. akcji „ZIMA”
19 listopada Zastępca Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki spotkał się z koordynatorami akcji „ZIMA” z ramienia Urzędu Miasta, przedstawicielami służb porządkowych, ratowniczych, obrony cywilnej oraz zarządcami dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych, gminy wiejskiej i dróg wewnętrznych.
— Jesteśmy przygotowani, aby w razie pogorszenia się pogody, móc niezwłocznie przystąpić do działania. Nasze służby są gotowe 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Pracownicy zaangażowani w akcję „ZIMA” pracują w systemie „akcyjnym”, czyli w zależności od pogody, którą na bieżąco monitorujemy. Codziennie sprawdzamy odczyty ze stacji meteorologicznych, by nie tylko reagować w przypadku pojawienia się opadów śniegu, ale z wyprzedzeniem minimalizować ryzyko oblodzenia dróg — powiedział dyrektor MZK Wojciech Szambowski.
Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz służby porządkowe i ratownicze. Przedstawili swój potencjał techniczny do zimowego utrzymania, liczbę sprzętu, jednostek i materiałów niezbędnych do posypywania oblodzonych ulic i chodników. Gotowe są także służby zarządzania kryzysowego.
Najważniejsze numery telefonów
Sprawy związane z utrzymaniem zimowym mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą zgłaszać to do dyspozytora MZK. Dyżur pełniony jest całodobowo pod numerem telefonu: 58/56-230-01 lub 661 969 331.
W sytuacjach kryzysowych należy dzwonić wyłącznie pod numer alarmowy 112.
Jeżeli chodzi o drogi krajowe, wojewódzkie i powiatowe, należy pamiętać, że obowiązek zimowego utrzymania tych ulic spoczywa na:
– za drogi krajowe (droga krajowa nr 22, ulice: Zblewska, Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza) odpowiada Obwód Drogowy w Bytonii, tel. 58/58 84 426 lub 606 928 562 lub 501 026 646
– za drogi wojewódzkie (droga wojewódzka nr 222 – ulice: Gdańska, Al. Niepodległości, Pomorska i Pelplińska) odpowiada Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie Gdańskim, tel. 58 56 269 70 lub 609 690 207
– za drogi powiatowe (ulice: Skarszewska (od ul. Derdowskiego w kierunku Skarszew), Lubichowska (od al. Niepodległości w kierunku Lubichowa), Droga Owidzka i odcinek drogi ok. 150 m od drogi krajowej nr 22 w kierunku na Rywałd) odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Starogardzie Gdańskim, tel. 58 532 14 01.
Fot. Małgorzata Rogala
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS