A A+ A++

Po wyborach w USA naszym priorytetem jest zapewnienie Europie bezpieczeństwa. Europa będzie bezpieczna tylko zjednoczona w obozie wspólnych wartości – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, która wraz z Aleksandrem Miszalskim otworzyła IX Open Eyes Economy Summit.

We wtorek oficjalnie wystartowała dziewiąta już edycja kongresu Open Eyes Economy Summit. W Centrum Kongresowym ICE Kraków zgromadziły się dziesiątki ekspertów, przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki i kultury, którzy w tym roku rozmawiać mają przede wszystkim o przyszłości Europy, jej wartościach oraz wyzwaniach społeczno-gospodarczych.

Kraków i nowoczesność

Tegoroczną edycję kongresu otworzył prezydent Krakowa Aleksander Miszalski, który rozpoczął nawiązując do starej maksymy, „obyś żył w ciekawych czasach”. – Ja myślę, że ta ostatnia dekada pokazuje, że możemy przestać mieć wątpliwości, czy w takich czasach żyjemy – mówił, dodając, że to, co działo się w ostatnich latach na świecie powoduje konieczność rewizji pewnych perspektyw i przemyślenia paradygmatów współczesnej cywilizacji. Jak podkreślał, OEES jest idealnym miejscem do rozmów na ten temat.

Miszalski mówił przy tym, że Kraków to oczywiście od zawsze ośrodek kultury, tradycji i nauki, ale dzięki takim wydarzeniom coraz bardziej kojarzy się już „nie tylko z tym co było, ale też z tym co jest i co będzie”. – Z nowoczesnością, z innowacyjnymi pomysłami, z przedsiębiorstwami i z tym, że pomagamy rozwijać się naszej krakowskiej gospodarce, dzięki temu też budując atrakcyjność dla mieszkańców – wymieniał prezydent.

Wyliczał również liczby świadczące o dobrej pozycji gospodarczej Krakowa w tym roku: wzrost zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, spadek bezrobocia, czy wzrost liczby zarejestrowanych firm.

– To wszystko cieszy, ale na OEES mówimy o ekonomii wartości. I trzeba o tym pamiętać, że w gospodarce, rozwoju, finansach, chodzi o coś więcej. O innowacyjność, inteligentne rozwiązania, ale również o odpowiedzialne zarządzanie tymi wzrostami i naszymi zasobami, odpowiedzialne zarządzanie z myślą o przyszłości, o przyszłych pokoleniach, o ekologię, o transformację energetyczną, o wspólnotowość, o partycypację, o walkę z wykluczeniem, z ubóstwem. O te wszystkie wartości, które z ekonomii wynikają i ze sobą się łączą – mówił Miszalski.

Kidawa-Błońska o Europie

Po nim na scenie przemawiała marszałkini Senatu, Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak podkreślała, hasło tegorocznego kongresu, a więc pytania o duszę Europy, to jedno z najważniejszych pytań politycznych, przed którymi stoimy w trzeciej dekadzie XXI wieku, zwłaszcza że dziś „świat polityczny jest zaludniony przez głosicieli upadku i rozpadu Europy”.

– Ze strony ruchów populistycznych i nacjonalistycznych słyszymy wezwanie do izolowania się państw narodowych, do odrzucenia europejskiej jedności, do odrzucenia solidarnego podejścia do zmian klimatycznych czy wyzwań imigracyjnych. Oswald Spengler twierdził, iż demokracja, tolerancja i humanizm przyspieszą upadek zachodu. Dziś wiemy, że te wartości stały się podstawą do odrodzenia i budowania świata zachodniego, a ich kwestionowanie doprowadziło do zainfekowania europejskiej duszy przez wirusy faszyzmu i komunizmu. Europa dzięki swoim wartościom wciąż jest jednym z centrów światowej gospodarki, kultury i cywilizacji – mówiła.

I dodawała, jak ważne są dyskusje takie, jak toczą się na OEES, o związkach gospodarki, kultury i życia społecznego, podkreślała też, że Unia Europejska wciąż nie wyczerpała swoich możliwości. – Drodzy państwo, ja nie nawołuję do jakiegoś pięknoduchostwa. Mam świadomość, że zwłaszcza po ostatnich wyborach w Stanach Zjednoczonych naszym priorytetem jest zapewnienie Europie bezpieczeństwa. Tylko Europa będzie bezpieczna wówczas, gdy będzie solidarna i zjednoczona. A jednoczyć się możemy tylko w obozie wspólnych wartości – zaznaczała.

OEES w Krakowie

Kongres Open Eyes Economy Summit będzie trwał do 20 listopada. W programie zaplanowano wiele debat i wystąpień odnoszących się do położenia geopolitycznego, gospodarczego i społecznego Europy, w tym do jej intelektualnej i etycznej witalności. W ponad stu punktach wydarzenia znajdują się takie zagadnienia jak etyka współdziałania w obliczu wyzwań cywilizacyjnych, edukacja ekologiczna, ochrona krajobrazu w polskim systemie prawnym, cyfrowe rozwiązania w miastach na rzecz poprawy klimatu i społecznej odpowiedzialności, wykorzystanie nowoczesnych technologii a scenariusze dla Polski, czy Zielony ład a konkurencyjność i bezpieczeństwo gospodarki.

Podczas wydarzenia zaplanowano też premierę książki „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” pod redakcją Jerzego Hausnera i Jarosława Kuisza. To zbiór esejów i rozmów, na łamach którego swoim spojrzeniem na Europę dzielą się intelektualiści i politycy tacy jak Ash Amin, Marek Belka, Emil Brix, Pierre Buhler, Włodzimierz Cimoszewicz, Bernard Guetta, Kalypso NicolaÏdis, Kiran Klaus Patel, Krzysztof Pomian, Adam Daniel Rotfeld, Radosław Sikorski, Magda Vášáryová, Karolina Wigura, czy Olga Wysocka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNazwał twórców “Gladiatora 2” tchórzami po usunięciu sceny pocałunku mężczyzn. Reżyser hitu twierdzi, że nic takiego nie miało miejsca
Następny artykułŚwietlna instalacja McDonald's we Wrocławiu. Hit czy kit?