W Longyearbyen na Svalbardzie odbyła się wizyta studyjna, zorganizowana w ramach inicjatywy bilateralnej 2024–2025. Wzięła w niej udział Marlena Wełnic kierowniczka Referatu ds. Zarządzania Kryzysowego Straży Miejskiej. W trakcie spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele polskich, łotewskich i norweskich miast, wszyscy mieli okazję zapoznać się z norweską koncepcją „total defence” – zintegrowanym systemem zarządzania kryzysowego, który opiera się na współpracy władz, instytucji oraz społeczności lokalnych. Szczególne wrażenie wywarły rozwiązania stosowane w zarządzaniu zagrożeniami naturalnymi w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Zdobyte doświadczenia staną się inspiracją dla rozwoju systemów zarządzania kryzysowego w Polsce, także w Pile.
Równocześnie warto zauważyć, że w Polsce, 8 listopada, Sejm uchwalił ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nowe przepisy stanowią fundament dla systemu ochrony ludności, który w razie potrzeby może przekształcić się w obronę cywilną. Ustawa odpowiada na współczesne wyzwania związane z zagrożeniami militarnymi i pozamilitarnymi, zwiększając skuteczność i odporność działań na poziomie krajowym.
W kontekście tych wydarzeń warto przypomnieć, że tworzymy nowoczesną siedzibę Centrum Zarządzania Kryzysowego przy al. Powstańców Wielkopolskich. Inwestycja ta nie tylko jest zmianą lokalizacji, ale przełoży się na zwiększenie możliwości i wydajność centrum, wzmocni lokalne bezpieczeństwo, czerpiąc z najlepszych międzynarodowych wzorców, m.in. tych poznanych podczas wizyty studyjnej na Svalbardzie.
Dzięki współpracy z zagranicznymi partnerami oraz nowym regulacjom Piła umacnia swoją pozycję jako miasto gotowe na wyzwania przyszłości.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS