Jak działa biokominek i czy daje dużo ciepła?
Biokominek składa się z palnika oraz obudowy wykonanej z odpornego materiału. Urządzenie jest zasilane paliwem bioetanolowym – produktami spalania rzeczonego paliwa są: para wodna i dwutlenek węgla. Z tego powodu biokominek można zamontować również w mieszkaniach w bloku, ponieważ nie wymagają wykorzystania specjalnych przewodów kominowych odprowadzających spaliny. W zależności od ustawień czy modelu biokominek może działać od 2 do nawet 5 godzin. W porównaniu z tradycyjnymi kominkami, które wymagają regularnego czyszczenia, biokominki są zdecydowanie łatwiejsze w utrzymaniu.
Jakie są rodzaje biokominków? Wyróżniamy urządzenia wolnostojące oraz przeznaczone do zabudowy. Istnieją również warianty wiszące, które można montować na ścianie.
Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czy biokominek daje dużo ciepła. Okazuje się, że nie – urządzenie emituje ciepło, jednak nie jest go zbyt wiele. Wobec tego nie pomoże w ogrzaniu całego mieszkania.
Czy biokominek jest bezpieczny?
Osoby rozważające zakup biokominka z pewnością zastanawiają się nad bezpieczeństwem użytkowania tego rodzaju urządzenia. Jak już zostało wcześniej wspomniane – sprzęt jest zasilany paliwem bioetanolowym, którego produktem spalania jest zwykła para wodna i dwutlenek węgla, czyli związki obecne również w wydychanym przez ludzi powietrzu. Co więcej, rzeczone paliwo spala się bezwonnie.
Należy jednak zaznaczyć, że bioetanol jest cieczą łatwopalną, wobec czego należy przechowywać paliwo w bezpiecznym miejscu. Co więcej, z urządzenia należy korzystać w sposób rozważny – absolutnie zabronione jest wylewanie biopaliwa na otwarty płomień, ponieważ taka czynność może doprowadzić do uszkodzenia biokominka.
Jak zamontować biokominek i gdzie najlepiej go wstawić?
Sposób montażu biokominka różni się w zależności od konkretnego modelu. W każdym przypadku należy podążać według wskazań zawartych w instrukcji producenta. Przebieg montażu zdecydowanie ułatwia fakt, że nie jest potrzebne połączenie z przewodem kominowym. Można montować go między innymi w salonie czy sypialni. Prawdopodobnie najłatwiejsze w montażu będą biokominki wolnostojące.
Zobacz również:
Gdzie najlepiej wstawić biokominek? Przede wszystkim należy zachować ostrożność i usytuować urządzenie z daleka od jakichkolwiek łatwopalnych materiałów. Jeżeli czujemy, że montaż biokominka nas przerasta, to wówczas dobrze jest skorzystać z usług fachowca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS