A A+ A++

W przyszłym roku zmiana składki zdrowotnej będzie niewielka, skierowana do najmniejszych oraz najsłabiej zarabiających przedsiębiorców. Rząd osiągnął wstępne porozumienie w tej sprawie.

9 proc. z 75 proc.

Wprowadzona zostanie zasada, że od 1 stycznia minimalna składka zdrowotna dla przedsiębiorców wyniesie 9 proc., które będą naliczane od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Do tej pory to było wyliczone od 100 procent.

W praktyce oznacza oszczędność dla najdrobniejszych przedsiębiorców.

Obniżenie minimalnej składki zdrowotnej to korzyść dla przedsiębiorców, którzy osiągają niskie dochody bądź też osiągają stratę. W takim przypadku przedsiębiorcy będą maksymalnie mogli zyskać blisko 100 złotych miesięcznie – wylicza analityk inFakt Piotr Juszczyk.

Oprócz tego zniesiony ma zostać obowiązek odprowadzania przez przedsiębiorców składki od sprzedaży tzw. środków trwałych, czyli np. sprzedaży mebli albo sprzedaży samochodu.

Obiecywanego jednak w kampanii wyborczej pełnego obniżenia składki zdrowotnej dla wszystkich na razie nie będzie, bo na to brakuje funduszy.

Długie rozmowy w koalicji

Minister funduszy i polityki regionalnej i wiceprzewodnicząca Polski 2050 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz kilka dni temu podkreśliła w rozmowie z PAP, że jej ugrupowanie bardzo zabiegało o obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i miało fundamentalny wpływ na negocjacje w sprawie zmian.

Z naszej strony była ogromna wola, determinacja i gotowość do konstruktywnej rozmowy wewnątrz koalicji, ponieważ zależało nam na tym, aby wypracować rozwiązanie uznawane przez wszystkich za dobre. Dlatego rozmowy były toczone bardzo długo i ostatecznie możemy powiedzieć, że okazały się skuteczne – mówiła Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Bardzo zależało nam też na tym, aby oprócz zmian dotyczących środków trwałych, zarówno w przyszłym roku, jak i w 2026 r. nastąpiła również zmiana w naliczaniu wysokości składki. Po negocjacjach w rządzie zapadły ustalenia z ministrem finansów dotyczące obniżenia naliczania składki dla przedsiębiorców na 2025 r., ale mamy także decyzję ministra finansów, że będzie projekt rządowej ustawy w sprawie zmniejszenia składki na 2026 r. – mówiła w wywiadzie Pełczyńska-Nałęcz.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrywatny dom opieki dla osób starszych — szansa na godną starość
Następny artykułZielonogórskie Forum Kultury: Nowy początek dla lokalnej sztuki i dialogu społecznego