A A+ A++

Jak dowiadujemy się z badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego Communications Psychology, azteckie gwizdki śmierci przybierające formę czaszek były naprawdę przerażającymi instrumentami, które mogły być używane na polu bitwy do wzbudzania strachu w sercach wrogów.

Wiele gwizdków śmierci pochodzi z grobów datowanych na lata 1250-1521 n.e.
/AFP

Wizerunek Azteków, jaki wyłania się z ustaleń naukowców, nie jest najprzyjemniejszy – składali ofiary z ludzi, często prowadzili wojny, budowali wieże z ludzkich czaszek i używali tzw. gwizdków śmierci, które wydawały z siebie przerażający i przyprawiający o dreszcze dźwięk. 

Wiele tych instrumentów wykonanych z gliny i uformowanych na kształt ludzkiej czaszki znaleziono w grobach datowanych na lata 1250-1521 n.e., a ich analizy pokazały, że były projektowane tak, aby umożliwiać zderzanie się wielu strumieni powietrza, co skutkuje “przenikliwym, przeszywającym dźwiękiem przypominającym krzyk”. 

Azteckie gwizdki śmierci. Nie chcesz ich usłyszeć

Czasem nazywane “gwizdkami śmierci”, przypuszczalnie były używane podczas wojen, aby przerażać przeciwników na polu bitwy. Fakt, że regularnie znajdowano je obok szkieletów osób złożonych w ofierze, skłania jednak do przypuszczeń, że mogły mieć również bardziej ceremonialne zastosowanie. 

Niektórzy eksperci uważają, że gwizdki śmierci miały naśladować ostre wiatry Mictlan, czyli azteckich zaświatów, do których trafiały ofiary z ludzi, a inni sądzą, że miały symbolizować Ehecatla, azteckiego boga wiatru, który stworzył ludzkość z kości zmarłych. Aby lepiej zrozumieć możliwe zastosowania gwizdków, autorzy badania przeprowadzili serię eksperymentów psychoakustycznych z udziałem współczesnych europejskich ochotników. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKulisy pracy sezonowej w Niemczech
Następny artykułKurs samoobrony dla kobiet w Cieplicach – przygotowanie do bezpiecznego życia