Ponad sto lat temu, Nikola Tesla, słynny wynalazca, wykonywał eksperymenty, które miały zaowocować przesyłem energii bez potrzeby użycia kabli. Teraz ta wizja staje się faktem w Stanach Zjednoczonych. Niebawem będziemy mogli zapomnieć o kablach, a smartfony czy samochody będą ładowane energią pozyskaną z otoczenia.
Wspaniałe wiadomości dochodzą do nas zza oceanu. Otóż agencja DARPA, na co dzień zajmująca się projektowaniem futurystycznych technologii przyszłości na potrzeby armii USA, zleciła koncernowi zbrojeniowemu Raytheon przygotowanie systemu, który pozwoli urzeczywistnić piękną wizję Nikoli Tesli.
Nie są to jednak jakieś wizje technologii, która powstanie dopiero za dekady. Ona jest już dostępna, a nawet znajduje się w trakcie zaawansowanych testów. Przebiegają one zaskakująco dobrze. Ta technologia ma umożliwić bezprzewodowe, czyli bez potrzeby użycia kabli, zasilanie w energię elektryczną najróżniejszych urządzeń elektronicznych.
Chodzi tutaj o projekt o wdzięcznej nazwie POWER. Zakłada on budowę małego nadajnika, który mógłby być zainstalowany na bezzałogowych dronach i umożliwiać transfer dużych ilości energii do zasilenia pojazdów, dronów i innego sprzętu wojskowego na polu walki. Naukowcy tłumaczą, że to rewolucja na miarę XXI wieku. Testy pokazują, że można przesłać energię prosto z kosmosu na powierzchnię Ziemi i dalej do urządzeń.
Wyobraźmy sobie, że dzięki tej technologii nie będziemy już nigdy musieli ładować smartfonów, samochodów czy przeróżnych rzeczy codziennego użytku. Nawet sprzęt gospodarstwa domowego będziemy mogli używać poza domem, bez obawy, że nie będziemy mieli dostępu do gniazdka.
DARPA podaje, że koncern Raytheon ma dwa lata na opracowanie prototypu urządzenia do “przechwytywania, przesyłania i przekierowywania wiązek optycznych“. Co ciekawe, Pentagon realizuje obecnie jeszcze inne projekty związane z bezprzewodowym przesyłem energii. Specjalne drony kosmiczne będą przesyłać energię na Ziemię, pobierając ją bezpośrednio z orbitalnych farm słonecznych.
— Podczas prowadzonych działań na froncie, energia nie zawsze jest dostępna. Dlatego zdolność jej wytwarzania, magazynowania i ponownej dystrybucji ma kluczowe znaczenie. Te … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS