Ciekawe muzyczne aranżacje oraz znakomite wokale to już tradycja starogardzkich Nocy Bardów. 16 listopada, po raz XXXI salę „Sokół” wypełnili miłośnicy poezji śpiewanej i piosenki literackiej. Impreza od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród widzów, jak i uczestników przeglądu.
W pierwszej części koncertu 11 wykonawców i grup muzycznych przeniosło publiczność w magiczny świat poezji śpiewanej. Każdy wykonał po dwa utwory, otrzymując w podziękowaniu brawa i pamiątkową statuetkę. Na scenie zaprezentowali się: Zespół „Niemazaco”, Grupa „Nastroje”, Maria Machlik, Lucyna Górecka, Teatr Kuźnia Bracka i Młoda Kuźnia Bracka, Julia Michalska, Radosław Ciecholewski, Laura Tomczyk, Dominik Żulicki, Zespół „Wesołe Nutki Apokalipsy”, Zespół „Chińskie Pomarańcze”.
W części drugiej wysłuchaliśmy recitale Szymona Bruckiego i Marcina Skrzypczaka. Szymon Brucki z pochodzenia starogardzianin od wielu lat wykonuje poezję śpiewaną, którą uważa za świetną formę przekazu sztuki lirycznej. Laureat kilku festiwali związanych z nurtem poezji śpiewanej i piosenki poetyckiej, m. in. I miejsce (Złota Barć) w 13. Ogólnopolskim Festiwalu Poezji Śpiewanej i Piosenki Aktorskiej „FORMA” (2022 r.), I nagroda (Gęste Sito Krytyki) w 32. Biłgorajskich Spotkaniach z Poezją Śpiewaną i Piosenką Autorską (2020 r.) czy I miejsce w XXI Ogólnopolskiej Giełdzie Piosenki Poetyckiej „Wieczorne Nastroje” (2017 r.).
Marcin Skrzypczak, bard ze Starogardu Gdańskiego, obecnie zamieszkujący za granicą, filolog polski, śpiewający autor, kompozytor, gitarzysta. Kończąc studia mógł się już poszczycić wielkim doświadczeniem festiwalowym polskiej sceny poetyckiej, piosenki autorskiej, czy jak kto woli – poezji śpiewanej. W latach 2005-2011 był laureatem większości festiwali organizowanych w Polsce. Gra recitale tylko i wyłącznie przy akompaniamencie gitary. Mówi, że jest profesjonalnym amatorem, choć jego umiejętności wokalne i instrumentalne wydają się temu przeczyć.
Na zakończenie „Nocy Bardów” w specjalny koncert pn. „Niemen odwiedza Rebelkę” starogardzcy wokaliści i instrumentaliści zaśpiewali wybrane utwory Czesława Niemena. Na scenie wystąpił Prezydent Miasta Janusz Stankowiak w piosence „Nim przyjdzie wiosna”. Ponaddto usłyszeliśmy wykonania Agaty Glejt i Sławka Hodunia, Wiktorii Śliwińskiej, Łukasza Ewerta i Kingi Wylęgły. Występy były przeplatane wspomnieniami o Ryszardzie Rebelce, którymi dzieliła się z publicznością Regina Sikorska.
Kierownikiem muzycznym koncertu był Piotr Chrapkowski a zespół zagrał w składzie: Dariusz Czajka (gitary), Piotr Gralewicz (gitara basowa), Sławomir Nadolski (saksofon), Robert Stemplewski (trąbka) i Mariusz Pliszka (perkusja). Mimo, że koncert trwała kilka godzin, publiczność ani przez chwilę nie czuła się znużona. Niepowtarzalny nastrój muzycznej uczty dla ducha towarzyszył jej przez cały wieczór.
Organizatorem wydarzenia było Starogardzkie Centrum Kultury. Imprezę poprowadził Łukasz Rocławski.
Partnerzy:
Miasto Starogard Gdański
Stowarzyszenie „Nasz Starogard”
Kawiarnia „Dzienna Dawka”
Sponsorzy:
-Stefan Lubawski
-Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych „STARY LAS” – prezes Rafał Etmański
-Zespół Brokerów Ubezpieczeniowych „Majkowski Brokers” – Ireneusz Majkowski
-Gmina Starogard Gdański – Wójt Artur Osnowski
-Nadleśnictwo Starogard – Nadleśniczy Maciej Robert
-Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim – Kazimierz Knasiak Wiceprezes Zarządu p.o. Prezesa Zarządu Banku Spółdzielczego w Starogardzie Gdańskim
-Firma „POLMET” – właściciel Henryk Kinder
-Studio Mario – Mariusz Szwoch
-Kwiaciarnia Pobłoccy – Hanna i Piotr Pobłoccy
Impreza otrzymała wsparcie Powiatu Starogardzkiego w ramach Inicjatywy Lokalnej. Partner medialny objęło Radio Głos.
Fot: Edyta Lichy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS