A A+ A++

Jak opowiedzieć o najnowszej historii Polski? O czasach, których wielu z nas było świadkami, które współtworzyliśmy, a o których czytają i uczą się najmłodsze pokolenia? Tak trudne wyzwanie rzuciła sobie Świdnicka Grupa Teatralna „Teatr Drogi”, która  wczoraj zaprosiła na premierę swojego najnowszego spektaklu pt. „Spacerem po wolność” w reżyserii Anny Bryk.

– Kilka lat temu w „Teatrze Drogi” pojawił się człowiek, który przyniósł ze sobą kilka spiętych kartek. Chciał, żebyśmy zagrali spektakl według jego scenariusza. Byliśmy wtedy bardzo zajęci, przygotowywaliśmy spektakl „Oto człowiek” więc odłożyliśmy scenariusz na półkę. Dziś zdradzę, że osobą, która nas wtedy odwiedziła był pan Alfred Bondos, jeden z bohaterów czasów, o których dziś opowiemy. Tak się złożyło, że w 2022 roku sama zaczęłam pisać na te tematy. Kiedy już miałam gotowy scenariusz przypomniało mi się, że na półce leży tamto dzieło i zajrzałam do niego. Kilka wersów ze scenariusza pana Alfreda znalazło się w moim – powiedziała Anna Bryk, reżyserka spektaklu i aktorka „Teatru Drogi”. Dodała: – Ten spektakl poświęcony jest wszystkim ludziom dobrej woli. Każdemu, kto na swój sposób walczył o wolność. Dziś jest ona różnie oceniana, ale to naprawdę nie ma znaczenia. Chciałabym, abyśmy wszyscy byli jednością, abyśmy dążyli do tego, by wolna Polska była w nas i dookoła nas.

Przed rozpoczęciem widowiska głos zabrał również założyciel i prezes Świdnickiej Grupy Teatralnej „Teatr Drogi” Andrzej Wiśnioch: – W spektaklu wracamy do lat 80., 90., początku  dwutysięcznych, kiedy to wszystko się działo. Stanęliśmy przed pytaniem, jak przedstawić te lata w godzinnym spektaklu, żeby był zachowany pewien sens. Jak powiedzieć o czasach, które były i o tym, jak rzutują na dzień dzisiejszy? Po spektaklu chcieliśmy zostawić Państwa z pewnymi pytaniami. Jak go odbierzecie, o czym pomyślicie, jakie refleksje Wam się nasuną? Jakie emocje w Was wzbudzi? Co przypomnicie sobie z tamtych czasów?

Po tym krótkim wprowadzeniu zaczęła się magia teatru. Widzowie w ciszy i wielkim skupieniu obserwowali tak dobrze znane im historie codzienności czasów komunizmu. Świdnickie Spacery, kolejki po żywność, emisje Dziennika Telewizyjnego, prześladowania, indoktrynację, strajki, Radio Wolna Europa, Stan Wojenny, pierwszą pielgrzymkę Papieża Jana Pawła II do Polski, wreszcie upragnioną wolność.

Po godzinie „Teatr Drogi” usłyszał werdykt o swoim spektaklu. Publiczność nagrodziła go owacjami na stojąco, a braw nie było końca.

To pierwsze widowisko w wykonaniu Teatru Drogi z tak dużą, wielopokoleniową obsadą. Na deskach sceny kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury wystąpili aktorzy „Teatru Drogi” – Halina Hylczuk, Monika Lechnio-Lewicka, Anna Michalak, Marzena Czułczyńska-Prokop, Izabela Trochonowicz, Anna Bryk, Krzysztof Sołdaj, Andrzej Wiśnioch; aktorzy Teatru „Puk Puk” – Anatola Sadło i Karol Mazurek; dzieci z Przedszkola nr 4 i jego troje absolwentów – Lena Bednarz, Julia Flaga, Joasia i Hania Gruszczyńskie wraz z mamą Agnieszką Gruszczyńską, Blanka i Wiktor Kolobius, Selma Mihoubi. W spektaklu wykorzystano muzykę gwiazd polskiej sceny oraz lokalnych artystów – Jana Kondraka, Moniki Kowalczyk, Bartłomieja Abramowicza, Stanisława Żurka, Macieja Olechnowicza, zespołu Patologia.

Patronat honorowy nad spektaklem objął burmistrz Marcin Dmowski. Wydarzenie finansowane było ze środków Gminy Miejskiej Świdnik.

af

Głos Świdnika MOK Świdnik spektakl Stowarzyszenie Świdnicka Grupa Teatralna Teatr Drogi Świdnik

Last modified: 18 listopada, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPokrewieństwo języka tocharskiego z językami słowiańskimi – 2
Następny artykułUrząd Miejski zachęca do wolontariatu na 33. Finał WOŚP – dołącz do akcji!