Już 4 grudnia w CSK w Lublinie odbędzie się premiera 20. edycji kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi na 2025 rok, połączona z multimedialnym koncertem pt. „(NIE) Z TEJ ZIEMI”. Chcesz wziąć udział w wydarzeniu? Bezpłatna rejestracja na stronie CSK w Lublinie: https://projekt-nieztejziemi.pl/bilety. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest „Nowy Tydzień”.
To jedyne w swoim rodzaju widowisko swoją kulminację znajdzie podczas koncertu multimedialnego, w trakcie którego wykonana zostanie 42-minutowa, kosmiczna suita
pt. „(NIE) Z TEJ ZIEMI”. To specjalnie skomponowane na tę okazję dzieło wykonane zostanie na żywo przez jego twórcę – Michała „ZETENĘ” Zaniewskiego wraz z grupą towarzyszących mu muzyków. Koncert będzie ilustrowany zjawiskowymi animacjami, inspirowanymi kartami kalendarza. Ożywiane przez Mariusza Jurkowskiego dzięki technologii AI obrazy i gra świateł, wprowadzą widza w nieoczekiwany dialog pomiędzy znanym a nieznanym, codziennością a nieziemskimi przestrzeniami. Widowisko zakończy pokaz laserów tworząc finalny akord tej kosmicznej podróży.
Chcesz wziąć udział w wydarzeniu „(NIE) Z TEJ ZIEMI”? Bezpłatna rejestracja na stronie CSK w Lublinie: https://projekt-nieztejziemi.pl/bilety. Strona projektu i więcej informacji: https://projekt-nieztejziemi.pl/
Inne atrakcje
Wyżej opisanemu widowisku będą towarzyszyć inne atrakcje takie jak: premierowy pokaz kalendarza i wystawa sztuk wizualnych zlokalizowana w Foyer Sali Kinowej CSK (-1) wraz z poczęstunkiem, a także specjalne niespodzianki dla osób bezpośrednio uczestniczących w wydarzeniu!
Wystawa sztuk wizualnych towarzysząca premierze stwarza okazję do refleksji, by przyjrzeć się temu, co nas otacza — zarówno w skali makro, jak i mikro. Globalne zawirowania, kryzys klimatyczny czy postęp technologiczny wpływają na wszystkich, choć w różnym stopniu — na jednych bardziej, na innych mniej. Tym razem pytamy o te zjawiska z naszej lubelskiej perspektywy i zastanawiamy się, czy mamy wspólne odpowiedzi z innymi mieszkańcami naszej planety.
W trakcie eventu będą również realizowane eksperymentalne produkcje filmowe – rejestracja koncertu w formie teledysku oraz edukacyjny format „making of” ukazujący powstawanie tego widowiska.
O kalendarzu BMTL2025
Tegoroczna edycja kalendarza pt. „(NIE) Z TEJ ZIEMI” zaskakuje na wielu poziomach – tematyki, estetyki, filozofii czy przesłania. Wszystkie zdjęcia prezentowane w kalendarzu, są̨ dziełem Marka Skowronka — artysty, który wykorzystując bardzo efektowną technologię fotografii obiektów głębokiego nieba ukazuje niedostępne dla nas zakątki kosmosu. Jego unikalne obrazy to nie tylko zapierające dech w piersiach „pejzaże” gwiazd, galaktyk
i obiektów, ale również̇ inspiracja do zadawania fundamentalnych pytań́ o nasze miejsce we wszechświecie. Fotografie te przenoszą̨ nas poza Ziemię, ale naszą podróż̇ zaczynamy z bardzo konkretnego punktu – miejsca, które znamy, które jest naszym domem – Lublina.
O tytule słów kilka
Tytuł kalendarza „(NIE) Z TEJ ZIEMI” to gra znaczeń. Zdjęcia kosmosu rzeczywiście są „nie z tej ziemi” — przenoszą nas w głąb przestrzeni, które są dla nas nieosiągalne. Jednak umieszczone w nawiasie słowo „(NIE)” pozwala dekodować ten tytuł inaczej, podkreślając silny związek naszego projektu z Ziemią Lubelską, która jest punktem wyjścia dla naszych refleksji nad najważniejszymi zagadnieniami.
To zestawienie kosmosu z tym, co bliskie, ziemskie, lokalne, staje się metaforą naszej codzienności — nawet w najdalszych podróżach pozostajemy związani z miejscem, z którego pochodzimy.
Specjalny jubileusz
Od dwóch dekad kalendarz ten służy nie tylko promocji Lubelszczyzny, ale również jako przestrzeń do refleksji nad sprawami, które łączą nas wszystkich — bez względu na miejsce, w którym się znajdujemy czy mieszkamy. Założenia BMTL zainspirowały członków Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie, którzy postanowili uhonorować 20-letni jubileusz poprzez zorganizowanie pokazu, gali i wystawy. Kalendarz BTML w tegorocznym wydaniu przerodził się w projekt artystyczno-edukacyjny łączący filozoficzne refleksje z dźwiękiem, obrazem i światłem.
O idei BMTL
Idea towarzysząca od 2006 roku wydawaniu kalendarza Bene Meritus Terrae Lublinensi zakłada pokazywanie światu Ziemi Lubelskiej z dobrej i ciekawej strony. Dotychczas światło dzienne ujrzało dziewiętnaście odsłon tego wyjątkowego wydawnictwa. Kalendarz ma za zadanie promować Lubelszczyznę. Nie można go kupić. W jego posiadanie można wejść trafiając na listę wybranych do obdarowania osób lub uczestnicząc w jego premierze. W ramach tej publikacji co roku powstaje sto egzemplarzy limitowanej i numerowanej tzw. „złotej” serii z uszlachetnieniami oraz kilkaset sztuk wersji „srebrnej” dostępnej dla szerszego grona koneserów. Kalendarz Bene Meritus Terrae Lublinensi to inicjatywa dwóch firm – Intrografu, producenta kartoników i materiałów poligraficznych dla farmacji i branży beauty oraz agencji marketingu taktycznego Vena Art.
Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Artystyczne „Otwarta Pracownia” w Lublinie, Agencja Vena Art., Intrograf-Lublin S.A. Partnerem projektu jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. AJ
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS